ENANO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 37.82 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 3.9 Knots |
| MAX Speed | 6.5 Knots |
| AVG Wind | 7.5 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 2.5°C / 36.5°F |
| MAX Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| Draught | 1.2 m |
| Position Received | 6 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 m ago |
Info
Information
The current position of ENANO is in North Sea with coordinates 50.91519° / 3.41682° as reported on 2026-03-30 21:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ENANO (MMSI: 244650975) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ENANO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ENANO as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 4.2°C / 39.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 314° NW |
| Pressure | 1025.4 hPa |
| Humidity | 86.3 % |
| Cloud Coverage | 2 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 18:22 | 2026-03-29 04:56 | 10 h | |
| 2026-03-28 14:22 | 2026-03-28 15:12 | 50 m | |
| 2026-03-27 07:34 | 2026-03-27 08:22 | 47 m | |
| 2026-03-26 21:05 | 2026-03-27 05:04 | 7 h | |
| 2026-03-25 18:29 | 2026-03-26 15:21 | 20 h | |
| 2026-03-25 05:13 | 2026-03-25 05:41 | 27 m | |
| 2026-03-24 16:05 | |||
| 2026-03-22 20:13 | 2026-03-23 05:00 | 8 h | |
| 2026-03-22 06:12 | 2026-03-22 06:15 | 2 m | |
| 2026-03-21 18:25 | 2026-03-22 05:13 | 10 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 16:12 | 2026-03-28 19:22 | 21.40 nm | |||
| 2026-03-27 09:22 | 2026-03-28 15:22 | 163.19 nm | |||
| 2026-03-27 06:04 | 2026-03-27 08:34 | 22.21 nm | |||
| 2026-03-26 16:21 | 2026-03-26 22:05 | 50.69 nm | |||
| 2026-03-25 06:41 | 2026-03-25 19:29 | 73.81 nm | |||
| 2026-03-23 06:00 | 2026-03-25 06:13 | 96.37 nm | |||
| 2026-03-23 06:00 | 2026-03-24 17:05 | 93.55 nm | |||
| 2026-03-22 07:15 | 2026-03-22 21:13 | 122.07 nm | |||
| 2026-03-22 06:13 | 2026-03-22 07:12 | 6.67 nm | |||
| 2026-03-20 18:53 | 2026-03-21 19:25 | 111.86 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 21:15 | Status Changed | Default Moored |
50.91500 / 3.41667
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 19:21 | Status Changed | Moored Default |
50.91519 / 3.41678
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-30 19:12 | Status Changed | Default Moored |
50.91500 / 3.41667
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 18:42 | Status Changed | Moored Under way using engine |
50.91521 / 3.41684
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 18:22 | STOP Moving | --- |
50.91520 / 3.41683
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 18:16 | START Moving | --- |
50.91359 / 3.41359
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: 4.1 kn Course: 55.3° |
| 2026-03-30 17:54 | Status Changed | Under way using engine Moored |
50.91081 / 3.40703
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 17:37 | Status Changed | Moored Under way using engine |
50.91086 / 3.40675
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 17:19 | STOP Moving | --- |
50.91083 / 3.40676
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 16:49 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.89539 / 3.34811
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Speed: 1.1 kn Course: -1° |