ENANO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 27 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 11.13 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Узлы |
| MAX Speed | 9.4 Узлы |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 10.7 knots |
| MIN Temp | 9.1°C / 48.38°F |
| MAX Temp | 11°C / 51.8°F |
| Осадка | 1.2 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 11.1 Узлы |
| Курс | 100.2° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of ENANO is in North Sea with coordinates 51.34427° / 3.82593° as reported on 2026-03-31 11:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.1 Узлы
The vessel ENANO (MMSI: 244650975) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ENANO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ENANO as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 11.1°C / 51.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 316° NW |
| Pressure | 1028.5 hPa |
| Humidity | 64.4 % |
| Cloud Coverage | 90 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 08:31 | 2026-03-31 11:01 | 2 h | |
| 2026-03-28 19:22 | 2026-03-29 06:56 | 10 h | |
| 2026-03-28 15:22 | 2026-03-28 16:12 | 50 m | |
| 2026-03-27 08:34 | 2026-03-27 09:22 | 47 m | |
| 2026-03-26 22:05 | 2026-03-27 06:04 | 7 h | |
| 2026-03-25 19:29 | 2026-03-26 16:21 | 20 h | |
| 2026-03-25 06:13 | 2026-03-25 06:41 | 27 m | |
| 2026-03-24 17:05 | |||
| 2026-03-22 21:13 | 2026-03-23 06:00 | 8 h | |
| 2026-03-22 07:12 | 2026-03-22 07:15 | 2 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 06:56 | 2026-03-31 08:31 | 53.76 морская миля | |||
| 2026-03-28 16:12 | 2026-03-28 19:22 | 21.40 морская миля | |||
| 2026-03-27 09:22 | 2026-03-28 15:22 | 163.19 морская миля | |||
| 2026-03-27 06:04 | 2026-03-27 08:34 | 22.21 морская миля | |||
| 2026-03-26 16:21 | 2026-03-26 22:05 | 50.69 морская миля | |||
| 2026-03-25 06:41 | 2026-03-25 19:29 | 73.81 морская миля | |||
| 2026-03-23 06:00 | 2026-03-25 06:13 | 96.37 морская миля | |||
| 2026-03-23 06:00 | 2026-03-24 17:05 | 93.55 морская миля | |||
| 2026-03-22 07:15 | 2026-03-22 21:13 | 122.07 морская миля | |||
| 2026-03-22 06:13 | 2026-03-22 07:12 | 6.67 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 11:18 | Начало движения | --- |
51.33036 / 3.81556
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: 6 kn Курс: 340.9° |
| 2026-03-31 11:17 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
51.32877 / 3.81659
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-31 11:02 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
51.32859 / 3.81671
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-31 10:42 | Окончание движения | --- |
51.32857 / 3.81675
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 10:39 | Начало движения | --- |
51.32556 / 3.81923
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: 4.6 kn Курс: 333.4° |
| 2026-03-31 10:34 | Окончание движения | --- |
51.32365 / 3.82037
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 09:01 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.16839 / 3.79435
JULIANAHAVEN BASSIN
|
Скорость: 8.2 kn Курс: 23.7° |
| 2026-03-31 08:00 | Начало движения |
51.09011 / 3.67293
[BE] GENT
|
Скорость: 5.3 kn Курс: 67.7° |
|
| 2026-03-31 07:58 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
51.08949 / 3.67034
[BE] GENT
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-31 07:52 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
51.08942 / 3.67000
[BE] GENT
|
Скорость: Курс: 511° |