TREASURES
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 28 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 15.96 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.5 Knots |
| MAX Speed | 8.3 Knots |
| AVG Wind | 4.9 knots |
| MAX Wind | 6 knots |
| MIN Temp | 3.1°C / 37.58°F |
| MAX Temp | 6.6°C / 43.88°F |
| Draught | 0.2 m |
| Position Received | 9 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.7 Knots |
| Course | 9° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 m ago |
Info
Information
The current position of TREASURES is in North Sea with coordinates 52.18335° / 4.99520° as reported on 2026-03-31 07:03 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.7 Knots
The vessel TREASURES (MMSI: 269057377) is a Passenger It's sailing under the flag of [CH] Switzerland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of TREASURES is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of TREASURES as reported by AIS is 0.2 meters
Weather
| Temperature | 6.6°C / 43.88°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 265° W |
| Pressure | 1026.5 hPa |
| Humidity | 80.2 % |
| Cloud Coverage | 92 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 06:19 | 2026-03-31 06:45 | 25 m | |
| 2026-03-29 10:51 | 2026-03-29 17:01 | 6 h | |
| 2026-03-28 14:40 | 2026-03-29 07:01 | 15 h | |
| 2026-03-28 12:52 | 2026-03-28 14:20 | 1 h | |
| 2026-03-27 08:16 | 2026-03-28 00:11 | 15 h | |
| 2026-03-26 13:56 | 2026-03-27 05:49 | 15 h | |
| 2026-03-26 08:38 | 2026-03-26 09:28 | 49 m | |
| 2026-03-24 20:43 | 2026-03-25 00:16 | 3 h | |
| 2026-03-21 19:46 | 2026-03-24 17:19 | 2 d | |
| 2026-03-21 19:28 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 16 | ||
| 13 | ||
| 13 | ||
| 11 | ||
| 10 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 17:01 | 2026-03-31 06:19 | 59.77 nm | |||
| 2026-03-29 07:01 | 2026-03-29 10:51 | 13.44 nm | |||
| 2026-03-28 14:20 | 2026-03-28 14:40 | 2.45 nm | |||
| 2026-03-28 00:11 | 2026-03-28 12:52 | 121.78 nm | |||
| 2026-03-27 05:49 | 2026-03-27 08:16 | 27.14 nm | |||
| 2026-03-26 09:28 | 2026-03-26 13:56 | 25.99 nm | |||
| 2026-03-25 00:16 | 2026-03-26 08:38 | 126.45 nm | |||
| 2026-03-24 17:19 | 2026-03-24 20:43 | 26.06 nm | |||
| 2026-03-21 19:28 | 2026-03-21 19:46 | 0.42 nm | |||
| 2026-03-21 19:28 | 2026-03-21 19:28 | 0.05 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 04:45 | PORT DEPARTURE |
|
51.97581 / 5.28963
ALBLASSERDAM
|
Speed: 8 kn Course: 293° |
| 2026-03-31 04:34 | START Moving |
51.96829 / 5.31579
[NL] WIJK BIJ DUURSTEDE
|
Speed: 3.6 kn Course: 294° |
|
| 2026-03-31 04:20 | STOP Moving |
51.96707 / 5.31991
[NL] WIJK BIJ DUURSTEDE
|
Speed: 0.3 kn Course: 294° |
|
| 2026-03-31 04:19 | PORT ARRIVAL |
|
51.96706 / 5.31997
[NL] WIJK BIJ DUURSTEDE
|
Speed: 0.8 kn Course: 294° |
| 2026-03-31 03:11 | START Moving | --- |
51.90405 / 5.45310
ALBLASSERDAM
|
Speed: 3.2 kn Course: 337° |
| 2026-03-31 03:00 | STOP Moving | --- |
51.90199 / 5.45441
ALBLASSERDAM
|
Speed: 0.3 kn Course: 338° |
| 2026-03-31 01:09 | START Moving | --- |
51.85182 / 5.86088
ALBLASSERDAM
|
Speed: 5.8 kn Course: 279° |
| 2026-03-31 01:05 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.85022 / 5.86333
ALBLASSERDAM
|
Speed: Course: 98° |
| 2026-03-30 11:41 | Status Changed | Moored Default |
51.85021 / 5.86284
ALBLASSERDAM
|
Speed: Course: 99° |
| 2026-03-30 11:37 | Status Changed | Default Moored |
51.85022 / 5.86283
ALBLASSERDAM
|
Speed: Course: 98° |