UNDINE 6
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 173.89 nm |
| AVG Speed | 7 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| Draught | 3.6 m |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 2.2°C / 35.96°F |
| MAX Temp | 9.2°C / 48.56°F |
| Position Received | 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 m ago |
Info
Information
The current position of UNDINE 6 is in North Sea with coordinates 53.22071° / 6.59380° as reported on 2026-03-30 09:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of GRONINGEN.
The vessel UNDINE 6 (MMSI: 244615460) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of UNDINE 6 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of UNDINE 6 as reported by AIS is 3.6 meters
Weather
| Temperature | 7.1°C / 44.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 305° NW |
| Pressure | 1013.9 hPa |
| Humidity | 73.8 % |
| Cloud Coverage | 12 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 16:22 | |||
| 2026-03-27 06:46 | 2026-03-27 06:57 | 10 m | |
| 2026-03-24 17:21 | 2026-03-24 18:23 | 1 h | |
| 2026-03-17 14:55 | 2026-03-17 15:06 | 10 m | |
| 2026-03-13 10:29 | 2026-03-13 14:12 | 3 h | |
| 2026-03-11 22:32 | 2026-03-12 00:36 | 2 h | |
| 2026-03-11 15:12 | 2026-03-11 15:18 | 6 m | |
| 2026-02-27 08:27 | 2026-03-11 14:36 | 12 d | |
| 2026-02-26 03:32 | 2026-02-26 11:20 | 7 h | |
| 2026-02-24 13:14 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 07:57 | 2026-03-28 17:22 | 173.89 nm | |||
| 2026-03-24 19:23 | 2026-03-27 07:46 | 86.54 nm | |||
| 2026-03-17 16:06 | 2026-03-24 18:21 | 112.52 nm | |||
| 2026-03-13 15:12 | 2026-03-17 15:55 | 112.55 nm | |||
| 2026-03-12 01:36 | 2026-03-13 11:29 | 22.25 nm | |||
| 2026-03-11 16:18 | 2026-03-11 23:32 | 52.35 nm | |||
| 2026-03-11 15:36 | 2026-03-11 16:12 | 4.33 nm | |||
| 2026-02-26 12:20 | 2026-02-27 09:27 | 42.12 nm | |||
| 2026-02-24 14:14 | 2026-02-26 04:32 | 148.14 nm | |||
| 2026-02-19 15:40 | 2026-02-20 17:46 | 54.57 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 17:02 | Status Changed | Moored Under way using engine |
53.22072 / 6.59379
[NL] GRONINGEN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-28 16:44 | STOP Moving |
53.22075 / 6.59380
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-28 16:35 | START Moving |
53.22563 / 6.59420
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 3.2 kn Course: 145° |
|
| 2026-03-28 16:22 | STOP Moving |
53.22726 / 6.59220
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-28 16:22 | PORT ARRIVAL |
|
53.22727 / 6.59219
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 0.8 kn Course: 511° |
| 2026-03-28 14:17 | START Moving | --- |
53.24916 / 6.31396
WERKENDAM
|
Speed: 3.1 kn Course: 78° |
| 2026-03-28 14:05 | STOP Moving | --- |
53.24883 / 6.31058
WERKENDAM
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-28 09:29 | START Moving | --- |
53.05491 / 5.78911
WERKENDAM
|
Speed: 3.6 kn Course: 49.3° |
| 2026-03-28 09:27 | Status Changed | Under way using engine Moored |
53.05382 / 5.78700
WERKENDAM
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-28 09:23 | Status Changed | Moored Under way using engine |
53.05374 / 5.78674
WERKENDAM
|
Speed: Course: 511° |