LINK SUN
Ro-Ro Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 11 h, 57 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 135.26 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.7 Knots |
| MAX Speed | 14.4 Knots |
| AVG Wind | 8.7 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 8.2°C / 46.76°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Draught | 5.2 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.7 Knots |
| Course | 214.8° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of LINK SUN is in North Sea with coordinates 51.26720° / 1.78838° as reported on 2026-04-01 01:30 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.7 Knots
The vessel LINK SUN (IMO: 8805597, MMSI: 257969000) is a Ro-Ro Cargo that was built in 1988 ( 38 years old ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LINK SUN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LINK SUN as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 10.5°C / 50.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 227° SW |
| Pressure | 1027.4 hPa |
| Humidity | 90.4 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:15 | 2026-03-31 15:33 | 16 h | |
| 2026-03-28 07:00 | 2026-03-28 07:37 | 37 m | |
| 2026-03-27 22:16 | 2026-03-27 23:02 | 46 m | |
| 2026-03-26 21:32 | 2026-03-26 23:52 | 2 h | |
| 2026-03-23 11:52 | 2026-03-24 14:33 | 1 d | |
| 2026-03-20 13:19 | 2026-03-20 13:47 | 28 m | |
| 2026-03-19 19:06 | 2026-03-20 02:08 | 7 h | |
| 2026-03-15 18:55 | 2026-03-19 09:24 | 3 d | |
| 2026-03-11 00:33 | 2026-03-13 15:21 | 2 d | |
| 2026-03-10 05:47 | 2026-03-10 23:59 | 18 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 07:37 | 2026-03-30 23:15 | 551.94 nm | |||
| 2026-03-27 23:02 | 2026-03-28 07:00 | 73.12 nm | |||
| 2026-03-26 23:52 | 2026-03-27 22:16 | 236.47 nm | |||
| 2026-03-24 14:33 | 2026-03-26 21:32 | 449.46 nm | |||
| 2026-03-20 13:47 | 2026-03-23 11:52 | 760.47 nm | |||
| 2026-03-20 02:08 | 2026-03-20 13:19 | 148.82 nm | |||
| 2026-03-19 09:24 | 2026-03-19 19:06 | 136.07 nm | |||
| 2026-03-13 15:21 | 2026-03-15 18:55 | 539.89 nm | |||
| 2026-03-10 23:59 | 2026-03-11 00:33 | 2.34 nm | |||
| 2026-03-10 03:10 | 2026-03-10 05:47 | 23.11 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 22:23 | Change Sea Area | United Kingdom part of the North Sea Belgian part of the North Sea |
51.68514 / 2.33726
North Sea
|
Speed: 12.1 kn Course: 223.2° |
| 2026-03-31 21:23 | Change Sea Area | Belgian part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
51.84547 / 2.56570
North Sea
|
Speed: 13.4 kn Course: 223° |
| 2026-03-31 19:07 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.04908 / 3.25047
ALVIK
|
Speed: 12.7 kn Course: 270° |
| 2026-03-31 19:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.04964 / 3.28226
ALVIK
|
Speed: 12.7 kn Course: 268.8° |
| 2026-03-31 13:33 | PORT DEPARTURE |
|
51.70715 / 4.61398
ALVIK
|
Speed: 9.5 kn Course: 36° |
| 2026-03-31 13:31 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.70408 / 4.60999
[NL] MOERDIJK
|
Speed: 8.8 kn Course: 41° |
| 2026-03-31 13:16 | START Moving |
51.68190 / 4.59517
[NL] MOERDIJK
|
Speed: 4.4 kn Course: 343° |
|
| 2026-03-31 12:18 | Status Changed | Moored Default |
51.67926 / 4.59547
[NL] MOERDIJK
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-31 12:13 | Status Changed | Default Moored |
51.67923 / 4.59544
[NL] MOERDIJK
|
Speed: Course: 74° |
| 2026-03-31 12:06 | Status Changed | Moored Default |
51.67924 / 4.59546
[NL] MOERDIJK
|
Speed: Course: -1° |