LINK SUN
Ro-Ro Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 14 h, 1 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 157.32 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.7 Knop |
| MAX Speed | 14.4 Knop |
| AVG Wind | 8.7 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 8.2°C / 46.76°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Djupgående | 5.2 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 12.1 Knop |
| Kurs | 229.5° |
| Område | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of LINK SUN is in English Channel with coordinates 51.02110° / 1.35519° as reported on 2026-04-01 03:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.1 Knop
The vessel LINK SUN (IMO: 8805597, MMSI: 257969000) is a Ro-Ro Cargo that was built in 1988 ( 38 År gammal ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LINK SUN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LINK SUN as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 10.2°C / 50.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 239° WSW |
| Pressure | 1026.4 hPa |
| Humidity | 94.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:15 | 2026-03-31 15:33 | 16 h | |
| 2026-03-28 07:00 | 2026-03-28 07:37 | 37 m | |
| 2026-03-27 22:16 | 2026-03-27 23:02 | 46 m | |
| 2026-03-26 21:32 | 2026-03-26 23:52 | 2 h | |
| 2026-03-23 11:52 | 2026-03-24 14:33 | 1 d | |
| 2026-03-20 13:19 | 2026-03-20 13:47 | 28 m | |
| 2026-03-19 19:06 | 2026-03-20 02:08 | 7 h | |
| 2026-03-15 18:55 | 2026-03-19 09:24 | 3 d | |
| 2026-03-11 00:33 | 2026-03-13 15:21 | 2 d | |
| 2026-03-10 05:47 | 2026-03-10 23:59 | 18 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 07:37 | 2026-03-30 23:15 | 551.94 nm | |||
| 2026-03-27 23:02 | 2026-03-28 07:00 | 73.12 nm | |||
| 2026-03-26 23:52 | 2026-03-27 22:16 | 236.47 nm | |||
| 2026-03-24 14:33 | 2026-03-26 21:32 | 449.46 nm | |||
| 2026-03-20 13:47 | 2026-03-23 11:52 | 760.47 nm | |||
| 2026-03-20 02:08 | 2026-03-20 13:19 | 148.82 nm | |||
| 2026-03-19 09:24 | 2026-03-19 19:06 | 136.07 nm | |||
| 2026-03-13 15:21 | 2026-03-15 18:55 | 539.89 nm | |||
| 2026-03-10 23:59 | 2026-03-11 00:33 | 2.34 nm | |||
| 2026-03-10 03:10 | 2026-03-10 05:47 | 23.11 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 03:08 | Upptäckt i hav | United Kingdom part of the English Channel |
51.07616 / 1.46098
English Channel
|
Fart: 11.7 kn Kurs: 229.9° |
| 2026-03-31 22:23 | Byter havsområde | United Kingdom part of the North Sea Belgian part of the North Sea |
51.68514 / 2.33726
North Sea
|
Fart: 12.1 kn Kurs: 223.2° |
| 2026-03-31 21:23 | Byter havsområde | Belgian part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
51.84547 / 2.56570
North Sea
|
Fart: 13.4 kn Kurs: 223° |
| 2026-03-31 19:07 | Status ändrad | Under way using engine Default |
52.04908 / 3.25047
ALVIK
|
Fart: 12.7 kn Kurs: 270° |
| 2026-03-31 19:01 | Status ändrad | Default Under way using engine |
52.04964 / 3.28226
ALVIK
|
Fart: 12.7 kn Kurs: 268.8° |
| 2026-03-31 13:33 | AVGÅTT HAMN |
|
51.70715 / 4.61398
ALVIK
|
Fart: 9.5 kn Kurs: 36° |
| 2026-03-31 13:31 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
51.70408 / 4.60999
[NL] MOERDIJK
|
Fart: 8.8 kn Kurs: 41° |
| 2026-03-31 13:16 | STARTAR förflyttning |
51.68190 / 4.59517
[NL] MOERDIJK
|
Fart: 4.4 kn Kurs: 343° |
|
| 2026-03-31 12:18 | Status ändrad | Moored Default |
51.67926 / 4.59547
[NL] MOERDIJK
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-31 12:13 | Status ändrad | Default Moored |
51.67923 / 4.59544
[NL] MOERDIJK
|
Fart: Kurs: 74° |