LINK SUN
Ro-Ro Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 13 h, 58 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 157.32 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.7 Узлы |
| MAX Speed | 14.4 Узлы |
| AVG Wind | 8.7 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 8.2°C / 46.76°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Осадка | 5.2 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 12 Узлы |
| Курс | 231.2° |
| Район | English Channel |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of LINK SUN is in English Channel with coordinates 51.02758° / 1.36745° as reported on 2026-04-01 03:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12 Узлы
The vessel LINK SUN (IMO: 8805597, MMSI: 257969000) is a Ro-Ro Cargo that was built in 1988 ( 38 лет ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LINK SUN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LINK SUN as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 10.3°C / 50.54°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 225° SW |
| Pressure | 1026.5 hPa |
| Humidity | 93.3 % |
| Cloud Coverage | 79 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:15 | 2026-03-31 15:33 | 16 h | |
| 2026-03-28 07:00 | 2026-03-28 07:37 | 37 m | |
| 2026-03-27 22:16 | 2026-03-27 23:02 | 46 m | |
| 2026-03-26 21:32 | 2026-03-26 23:52 | 2 h | |
| 2026-03-23 11:52 | 2026-03-24 14:33 | 1 d | |
| 2026-03-20 13:19 | 2026-03-20 13:47 | 28 m | |
| 2026-03-19 19:06 | 2026-03-20 02:08 | 7 h | |
| 2026-03-15 18:55 | 2026-03-19 09:24 | 3 d | |
| 2026-03-11 00:33 | 2026-03-13 15:21 | 2 d | |
| 2026-03-10 05:47 | 2026-03-10 23:59 | 18 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 07:37 | 2026-03-30 23:15 | 551.94 морская миля | |||
| 2026-03-27 23:02 | 2026-03-28 07:00 | 73.12 морская миля | |||
| 2026-03-26 23:52 | 2026-03-27 22:16 | 236.47 морская миля | |||
| 2026-03-24 14:33 | 2026-03-26 21:32 | 449.46 морская миля | |||
| 2026-03-20 13:47 | 2026-03-23 11:52 | 760.47 морская миля | |||
| 2026-03-20 02:08 | 2026-03-20 13:19 | 148.82 морская миля | |||
| 2026-03-19 09:24 | 2026-03-19 19:06 | 136.07 морская миля | |||
| 2026-03-13 15:21 | 2026-03-15 18:55 | 539.89 морская миля | |||
| 2026-03-10 23:59 | 2026-03-11 00:33 | 2.34 морская миля | |||
| 2026-03-10 03:10 | 2026-03-10 05:47 | 23.11 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 03:08 | Обнаружено в море | United Kingdom part of the English Channel |
51.07616 / 1.46098
English Channel
|
Скорость: 11.7 kn Курс: 229.9° |
| 2026-03-31 22:23 | Изменение морского района | United Kingdom part of the North Sea Belgian part of the North Sea |
51.68514 / 2.33726
North Sea
|
Скорость: 12.1 kn Курс: 223.2° |
| 2026-03-31 21:23 | Изменение морского района | Belgian part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
51.84547 / 2.56570
North Sea
|
Скорость: 13.4 kn Курс: 223° |
| 2026-03-31 19:07 | Статус изменился | Under way using engine Default |
52.04908 / 3.25047
ALVIK
|
Скорость: 12.7 kn Курс: 270° |
| 2026-03-31 19:01 | Статус изменился | Default Under way using engine |
52.04964 / 3.28226
ALVIK
|
Скорость: 12.7 kn Курс: 268.8° |
| 2026-03-31 13:33 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.70715 / 4.61398
ALVIK
|
Скорость: 9.5 kn Курс: 36° |
| 2026-03-31 13:31 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
51.70408 / 4.60999
[NL] MOERDIJK
|
Скорость: 8.8 kn Курс: 41° |
| 2026-03-31 13:16 | Начало движения |
51.68190 / 4.59517
[NL] MOERDIJK
|
Скорость: 4.4 kn Курс: 343° |
|
| 2026-03-31 12:18 | Статус изменился | Moored Default |
51.67926 / 4.59547
[NL] MOERDIJK
|
Скорость: Курс: -1° |
| 2026-03-31 12:13 | Статус изменился | Default Moored |
51.67923 / 4.59544
[NL] MOERDIJK
|
Скорость: Курс: 74° |