MEN SKEY
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 385.77 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.3 Knots |
| MAX Speed | 10.3 Knots |
| AVG Wind | 20.2 knots |
| MAX Wind | 28 knots |
| MIN Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| MAX Temp | 11.3°C / 52.34°F |
| Draught | 2 m |
| Position Received | 22 h, 52 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 4.9 Knots |
| Course | 263° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 22 h, 52 m ago |
Info
Information
The current position of MEN SKEY is in English Channel with coordinates 50.24224° / -1.48405° as reported on 2026-03-30 08:21 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.9 Knots
The vessel MEN SKEY (IMO: 1060071, MMSI: 377249000) is a Tug It's sailing under the flag of [VC] St Vincent Grenadines.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MEN SKEY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MEN SKEY as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 11.1°C / 51.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 298° WNW |
| Pressure | 1032.2 hPa |
| Humidity | 92.9 % |
| Cloud Coverage | 50 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 07:17 | 2026-03-28 07:46 | 29 m | |
| 2026-03-12 20:54 | 2026-03-12 21:23 | 28 m | |
| 2026-03-12 09:49 | 2026-03-12 17:42 | 7 h | |
| 2026-03-11 16:16 | 2026-03-12 06:38 | 14 h | |
| 2026-03-11 13:11 | 2026-03-11 13:35 | 23 m | |
| 2026-03-10 15:56 | 2026-03-11 07:20 | 15 h | |
| 2026-03-09 20:43 | 2026-03-10 07:20 | 10 h | |
| 2026-03-09 19:33 | 2026-03-09 19:55 | 22 m | |
| 2026-03-09 15:56 | 2026-03-09 16:03 | 6 m | |
| 2026-03-09 15:19 | 2026-03-09 15:45 | 26 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 21:23 | 2026-03-28 07:17 | 24.64 nm | |||
| 2026-03-12 17:42 | 2026-03-12 20:54 | 25.99 nm | |||
| 2026-03-12 06:38 | 2026-03-12 09:49 | 29.29 nm | |||
| 2026-03-11 13:35 | 2026-03-11 16:16 | 14.90 nm | |||
| 2026-03-11 07:20 | 2026-03-11 13:11 | 56.34 nm | |||
| 2026-03-10 07:20 | 2026-03-10 15:56 | 8.84 nm | |||
| 2026-03-09 19:55 | 2026-03-09 20:43 | 6.45 nm | |||
| 2026-03-09 16:03 | 2026-03-09 19:33 | 29.59 nm | |||
| 2026-03-09 15:45 | 2026-03-09 15:56 | 0.98 nm | |||
| 2026-03-09 15:45 | 2026-03-09 15:19 | 0.98 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 08:27 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.24060 / -1.49605
SEA TRIALS
|
Speed: 4.9 kn Course: 263° |
| 2026-03-30 08:21 | OUT of Coverage |
50.24224 / -1.48405
English Channel
|
Speed: 4.9 kn Course: 253.3° |
|
| 2026-03-30 08:20 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.24253 / -1.48202
SEA TRIALS
|
Speed: 4.1 kn Course: 263° |
| 2026-03-30 08:10 | IN Coverage |
50.24224 / -1.48405
English Channel
|
Speed: 4.9 kn Course: 253.3° |
|
| 2026-03-30 07:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.25501 / -1.39282
SEA TRIALS
|
Speed: 3.1 kn Course: 264° |
| 2026-03-30 07:16 | OUT of Coverage |
50.25647 / -1.38344
English Channel
|
Speed: 3.1 kn Course: 276.1° |
|
| 2026-03-30 07:02 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.25881 / -1.36692
SEA TRIALS
|
Speed: 3 kn Course: 263° |
| 2026-03-30 06:47 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.26149 / -1.35032
SEA TRIALS
|
Speed: 1.6 kn Course: 259° |
| 2026-03-30 06:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.26367 / -1.34078
SEA TRIALS
|
Speed: 2.8 kn Course: 260° |
| 2026-03-30 06:27 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.26629 / -1.33051
SEA TRIALS
|
Speed: 3.2 kn Course: 262° |