VOLHARDING 14
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 6 h, 45 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 37.60 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 7.3 Knots |
| AVG Wind | 7.7 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 3.2°C / 37.76°F |
| MAX Temp | 5°C / 41°F |
| Draught | 2.8 m |
| Position Received | 13 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6.2 Knots |
| Course | 177.9° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 13 m ago |
Info
Information
The current position of VOLHARDING 14 is in North Sea with coordinates 52.97039° / 5.69069° as reported on 2026-03-31 05:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.2 Knots
The vessel VOLHARDING 14 (MMSI: 244660908) is a Tanker It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VOLHARDING 14 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of VOLHARDING 14 as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 4.1°C / 39.38°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 286° WNW |
| Pressure | 1024.9 hPa |
| Humidity | 89.8 % |
| Cloud Coverage | 14 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 00:27 | 2026-03-31 01:22 | 54 m | |
| 2026-03-30 07:34 | 2026-03-30 22:41 | 15 h | |
| 2026-03-29 19:38 | 2026-03-29 20:04 | 26 m | |
| 2026-03-28 22:44 | 2026-03-28 23:14 | 30 m | |
| 2026-03-28 09:27 | 2026-03-28 18:10 | 8 h | |
| 2026-03-27 14:04 | 2026-03-28 08:33 | 18 h | |
| 2026-03-26 23:03 | 2026-03-27 11:25 | 12 h | |
| 2026-03-26 11:36 | 2026-03-26 22:33 | 10 h | |
| 2026-03-26 09:20 | 2026-03-26 09:46 | 26 m | |
| 2026-03-23 23:01 | 2026-03-26 09:01 | 2 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 57 | ||
| 39 | ||
| 32 | ||
| 26 | ||
| 25 | ||
| 24 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 22:41 | 2026-03-31 00:27 | 12.16 nm | |||
| 2026-03-29 20:04 | 2026-03-30 07:34 | 12.10 nm | |||
| 2026-03-28 23:14 | 2026-03-29 19:38 | 113.94 nm | |||
| 2026-03-28 18:10 | 2026-03-28 22:44 | 32.11 nm | |||
| 2026-03-28 08:33 | 2026-03-28 09:27 | 5.33 nm | |||
| 2026-03-27 11:25 | 2026-03-27 14:04 | 15.70 nm | |||
| 2026-03-26 22:33 | 2026-03-26 23:03 | 3.07 nm | |||
| 2026-03-26 09:46 | 2026-03-26 11:36 | 15.40 nm | |||
| 2026-03-26 09:01 | 2026-03-26 09:20 | 1.71 nm | |||
| 2026-03-23 11:13 | 2026-03-23 23:01 | 67.03 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 06:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.95605 / 5.69038
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 6.2 kn Course: 177.9° |
| 2026-03-31 04:27 | START Moving | --- |
53.06657 / 5.80805
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 3.4 kn Course: 210.5° |
| 2026-03-31 04:23 | STOP Moving | --- |
53.06826 / 5.80968
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-31 00:34 | START Moving | --- |
53.24866 / 6.30881
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 4.5 kn Course: 261.4° |
| 2026-03-31 00:27 | STOP Moving | --- |
53.24902 / 6.31201
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 23:22 | PORT DEPARTURE |
|
53.25849 / 6.50346
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 5.8 kn Course: 297° |
| 2026-03-30 22:41 | START Moving |
53.22803 / 6.59136
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 3.5 kn Course: 323.1° |
|
| 2026-03-30 22:28 | STOP Moving |
53.22642 / 6.59336
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-30 22:27 | PORT ARRIVAL |
|
53.22641 / 6.59338
[NL] GRONINGEN
|
Speed: 0.8 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 20:41 | PORT DEPARTURE |
|
53.31248 / 6.89090
USSELINCXHAVEN
|
Speed: 6.5 kn Course: 251.8° |