VOLHARDING 14
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 14 h, 52 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 75.96 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Knop |
| MAX Speed | 13 Knop |
| AVG Wind | 8.5 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 3.2°C / 37.76°F |
| MAX Temp | 9.4°C / 48.92°F |
| Djupgående | 2.8 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 8.1 Knop |
| Kurs | 239.6° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of VOLHARDING 14 is in North Sea with coordinates 52.43855° / 5.19792° as reported on 2026-03-31 14:14 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.1 Knop
The vessel VOLHARDING 14 (MMSI: 244660908) is a Tanker It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VOLHARDING 14 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of VOLHARDING 14 as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 9.3°C / 48.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 343° NNW |
| Pressure | 1026.7 hPa |
| Humidity | 69.1 % |
| Cloud Coverage | 28 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 00:27 | 2026-03-31 01:22 | 54 m | |
| 2026-03-30 07:34 | 2026-03-30 22:41 | 15 h | |
| 2026-03-29 19:38 | 2026-03-29 20:04 | 26 m | |
| 2026-03-28 22:44 | 2026-03-28 23:14 | 30 m | |
| 2026-03-28 09:27 | 2026-03-28 18:10 | 8 h | |
| 2026-03-27 14:04 | 2026-03-28 08:33 | 18 h | |
| 2026-03-26 23:03 | 2026-03-27 11:25 | 12 h | |
| 2026-03-26 11:36 | 2026-03-26 22:33 | 10 h | |
| 2026-03-26 09:20 | 2026-03-26 09:46 | 26 m | |
| 2026-03-23 23:01 | 2026-03-26 09:01 | 2 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 57 | ||
| 39 | ||
| 32 | ||
| 26 | ||
| 25 | ||
| 24 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 22:41 | 2026-03-31 00:27 | 12.16 nm | |||
| 2026-03-29 20:04 | 2026-03-30 07:34 | 12.10 nm | |||
| 2026-03-28 23:14 | 2026-03-29 19:38 | 113.94 nm | |||
| 2026-03-28 18:10 | 2026-03-28 22:44 | 32.11 nm | |||
| 2026-03-28 08:33 | 2026-03-28 09:27 | 5.33 nm | |||
| 2026-03-27 11:25 | 2026-03-27 14:04 | 15.70 nm | |||
| 2026-03-26 22:33 | 2026-03-26 23:03 | 3.07 nm | |||
| 2026-03-26 09:46 | 2026-03-26 11:36 | 15.40 nm | |||
| 2026-03-26 09:01 | 2026-03-26 09:20 | 1.71 nm | |||
| 2026-03-23 11:13 | 2026-03-23 23:01 | 67.03 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 12:58 | STARTAR förflyttning | --- |
52.52671 / 5.43459
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 4 kn Kurs: 183.1° |
| 2026-03-31 12:45 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.52858 / 5.43482
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 09:52 | STARTAR förflyttning | --- |
52.85047 / 5.67584
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 4.3 kn Kurs: 199.4° |
| 2026-03-31 09:40 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.85222 / 5.67687
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 09:35 | I täckningsområde |
52.85416 / 5.67809
North Sea
|
Fart: 4.3 kn Kurs: 203.8° |
|
| 2026-03-31 07:28 | Status ändrad | Default Under way using engine |
52.85926 / 5.68025
USSELINCXHAVEN
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-31 07:27 | UTANFÖR täckningsområde |
52.85926 / 5.68025
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-31 07:08 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.85920 / 5.68028
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 06:31 | Status ändrad | Under way using engine Default |
52.91047 / 5.70006
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 5.7 kn Kurs: 162° |
| 2026-03-31 06:01 | Status ändrad | Default Under way using engine |
52.95605 / 5.69038
USSELINCXHAVEN
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 177.9° |