DUIKIE
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 17 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 112.56 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 8.8 Knots |
| AVG Wind | 13.8 knots |
| MAX Wind | 28.3 knots |
| MIN Temp | 4.7°C / 40.46°F |
| MAX Temp | 12.2°C / 53.96°F |
| Draught | 1 m |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of DUIKIE is in North Sea with coordinates 52.79109° / 4.91142° as reported on 2026-03-27 21:00 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel DUIKIE (MMSI: 244236647) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DUIKIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DUIKIE as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 7.1°C / 44.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 206° SSW |
| Pressure | 1015.2 hPa |
| Humidity | 88.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-13 13:05 | 2026-03-13 13:11 | 5 m | |
| 2026-03-05 11:31 | 2026-03-05 12:29 | 57 m | |
| 2026-03-04 16:48 | 2026-03-05 08:33 | 15 h | |
| 2026-03-04 08:55 | 2026-03-04 09:52 | 56 m | |
| 2026-03-03 15:30 | 2026-03-04 05:44 | 14 h | |
| 2026-03-03 14:45 | 2026-03-03 14:49 | 4 m | |
| 2026-03-02 17:27 | 2026-03-03 08:39 | 15 h | |
| 2026-03-02 15:38 | 2026-03-02 15:57 | 18 m | |
| 2026-03-02 13:53 | 2026-03-02 14:25 | 31 m | |
| 2026-03-02 11:10 | 2026-03-02 11:26 | 15 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 7 | ||
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 13:29 | 2026-03-13 14:05 | 95.03 nm | |||
| 2026-03-05 09:33 | 2026-03-05 12:31 | 14.28 nm | |||
| 2026-03-04 10:52 | 2026-03-04 17:48 | 15.56 nm | |||
| 2026-03-04 06:44 | 2026-03-04 09:55 | 10.35 nm | |||
| 2026-03-03 15:49 | 2026-03-03 16:30 | 2.20 nm | |||
| 2026-03-03 09:39 | 2026-03-03 15:45 | 11.17 nm | |||
| 2026-03-02 16:57 | 2026-03-02 18:27 | 10.66 nm | |||
| 2026-03-02 15:25 | 2026-03-02 16:38 | 10.90 nm | |||
| 2026-03-02 12:26 | 2026-03-02 14:53 | 3.81 nm | |||
| 2026-03-02 09:19 | 2026-03-02 12:10 | 23.03 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 21:00 | OUT of Coverage |
52.79109 / 4.91142
North Sea
|
Speed: Course: 75.1° |
|
| 2026-03-27 14:27 | STOP Moving | --- |
52.79106 / 4.91127
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-27 14:25 | START Moving | --- |
52.79136 / 4.91334
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 3.5 kn Course: 230.5° |
| 2026-03-27 14:20 | STOP Moving | --- |
52.79318 / 4.91371
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-27 12:33 | START Moving | --- |
52.91251 / 4.80218
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 4.3 kn Course: 122.6° |
| 2026-03-27 12:22 | STOP Moving | --- |
52.91350 / 4.79968
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-27 12:14 | START Moving | --- |
52.90944 / 4.79259
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 4.1 kn Course: 24.9° |
| 2026-03-27 08:09 | IN Coverage |
52.90760 / 4.79258
North Sea
|
Speed: Course: 268.3° |
|
| 2026-03-26 15:04 | OUT of Coverage |
52.90765 / 4.79252
North Sea
|
Speed: Course: 163.6° |
|
| 2026-03-26 14:47 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.90763 / 4.79251
KOLHORNDEN HELDER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |