AQUARIUS
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 14 h, 17 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 67.12 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Knots |
| MAX Speed | 9.3 Knots |
| AVG Wind | 15.4 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 5.9°C / 42.62°F |
| MAX Temp | 8.8°C / 47.84°F |
| Draught | 2.4 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 3.1 Knots |
| Course | 192.4° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of AQUARIUS is in North Sea with coordinates 52.52532° / 5.43459° as reported on 2026-03-30 21:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.1 Knots
The vessel AQUARIUS (MMSI: 244218293) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AQUARIUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AQUARIUS as reported by AIS is 2.4 meters
Weather
| Temperature | 6°C / 42.8°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 321° NW |
| Pressure | 1022.8 hPa |
| Humidity | 82 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 06:16 | 2026-03-30 07:11 | 54 m | |
| 2026-03-29 18:46 | 2026-03-30 04:29 | 9 h | |
| 2026-03-29 15:59 | 2026-03-29 16:44 | 45 m | |
| 2026-03-28 09:48 | 2026-03-28 19:54 | 10 h | |
| 2026-03-28 05:42 | 2026-03-28 09:30 | 3 h | |
| 2026-03-28 01:03 | 2026-03-28 05:17 | 4 h | |
| 2026-03-27 16:34 | 2026-03-27 23:54 | 7 h | |
| 2026-03-27 07:04 | 2026-03-27 15:40 | 8 h | |
| 2026-03-26 17:14 | 2026-03-27 05:20 | 12 h | |
| 2026-03-26 11:33 | 2026-03-26 15:39 | 4 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 109 | ||
| 89 | ||
| 65 | ||
| 54 | ||
| 51 | ||
| 42 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 06:29 | 2026-03-30 08:16 | 11.74 nm | |||
| 2026-03-29 18:44 | 2026-03-29 20:46 | 11.15 nm | |||
| 2026-03-28 20:54 | 2026-03-29 17:59 | 92.63 nm | |||
| 2026-03-28 10:30 | 2026-03-28 10:48 | 1.98 nm | |||
| 2026-03-28 06:17 | 2026-03-28 06:42 | 2.39 nm | |||
| 2026-03-28 00:54 | 2026-03-28 02:03 | 7.00 nm | |||
| 2026-03-27 16:40 | 2026-03-27 17:34 | 7.67 nm | |||
| 2026-03-27 06:20 | 2026-03-27 08:04 | 7.42 nm | |||
| 2026-03-26 16:39 | 2026-03-26 18:14 | 8.94 nm | |||
| 2026-03-26 12:09 | 2026-03-26 12:33 | 2.43 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 21:25 | START Moving | --- |
52.52631 / 5.43464
HEIJPLAAT
|
Speed: 3.3 kn Course: 183.7° |
| 2026-03-30 21:18 | STOP Moving | --- |
52.52822 / 5.43485
HEIJPLAAT
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 21:15 | START Moving | --- |
52.52974 / 5.43504
HEIJPLAAT
|
Speed: 3.1 kn Course: 186.5° |
| 2026-03-30 21:12 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.53188 / 5.43615
HEIJPLAAT
|
Speed: 0.7 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 20:37 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.53192 / 5.43625
HEIJPLAAT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 20:17 | STOP Moving | --- |
52.53202 / 5.43625
HEIJPLAAT
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 17:24 | START Moving | --- |
52.83906 / 5.67282
HEIJPLAAT
|
Speed: 6.4 kn Course: 191.7° |
| 2026-03-30 17:21 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.84257 / 5.67487
HEIJPLAAT
|
Speed: 0.4 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 15:59 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.84271 / 5.67498
HEIJPLAAT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 14:42 | STOP Moving | --- |
52.84264 / 5.67504
HEIJPLAAT
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |