AQUARIUS
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 40 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 45.36 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Knopen |
| MAX Speed | 9.3 Knopen |
| AVG Wind | 15.8 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 5.9°C / 42.62°F |
| MAX Temp | 8.8°C / 47.84°F |
| Diepgang | 2.4 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of AQUARIUS is in North Sea with coordinates 52.84266° / 5.67495° as reported on 2026-03-30 16:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel AQUARIUS (MMSI: 244218293) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AQUARIUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AQUARIUS as reported by AIS is 2.4 meters
Weather
| Temperature | 7.5°C / 45.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 323° NW |
| Pressure | 1018.1 hPa |
| Humidity | 71.1 % |
| Cloud Coverage | 21 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 06:16 | 2026-03-30 07:11 | 54 m | |
| 2026-03-29 18:46 | 2026-03-30 04:29 | 9 h | |
| 2026-03-29 15:59 | 2026-03-29 16:44 | 45 m | |
| 2026-03-28 09:48 | 2026-03-28 19:54 | 10 h | |
| 2026-03-28 05:42 | 2026-03-28 09:30 | 3 h | |
| 2026-03-28 01:03 | 2026-03-28 05:17 | 4 h | |
| 2026-03-27 16:34 | 2026-03-27 23:54 | 7 h | |
| 2026-03-27 07:04 | 2026-03-27 15:40 | 8 h | |
| 2026-03-26 17:14 | 2026-03-27 05:20 | 12 h | |
| 2026-03-26 11:33 | 2026-03-26 15:39 | 4 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 109 | ||
| 89 | ||
| 66 | ||
| 54 | ||
| 51 | ||
| 42 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 06:29 | 2026-03-30 08:16 | 11.74 nm | |||
| 2026-03-29 18:44 | 2026-03-29 20:46 | 11.15 nm | |||
| 2026-03-28 20:54 | 2026-03-29 17:59 | 92.63 nm | |||
| 2026-03-28 10:30 | 2026-03-28 10:48 | 1.98 nm | |||
| 2026-03-28 06:17 | 2026-03-28 06:42 | 2.39 nm | |||
| 2026-03-28 00:54 | 2026-03-28 02:03 | 7.00 nm | |||
| 2026-03-27 16:40 | 2026-03-27 17:34 | 7.67 nm | |||
| 2026-03-27 06:20 | 2026-03-27 08:04 | 7.42 nm | |||
| 2026-03-26 16:39 | 2026-03-26 18:14 | 8.94 nm | |||
| 2026-03-26 12:09 | 2026-03-26 12:33 | 2.43 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 15:59 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.84271 / 5.67498
HEIJPLAAT
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 14:42 | Stop beweging | --- |
52.84264 / 5.67504
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 14:29 | Start beweging | --- |
52.84967 / 5.67550
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 3.6 kn Koers: 195.4° |
| 2026-03-30 14:20 | Stop beweging | --- |
52.85150 / 5.67649
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 13:44 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.90387 / 5.69937
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 6.6 kn Koers: 160° |
| 2026-03-30 13:33 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.92178 / 5.69545
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 6.4 kn Koers: 163.1° |
| 2026-03-30 13:26 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.93242 / 5.68954
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 6.3 kn Koers: 177° |
| 2026-03-30 13:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.94841 / 5.68957
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 5.5 kn Koers: 181.3° |
| 2026-03-30 13:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.95639 / 5.69070
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 6.4 kn Koers: 182° |
| 2026-03-30 13:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.96208 / 5.69086
HEIJPLAAT
|
Snelheid: 6.3 kn Koers: 169.9° |