THEODELA C
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 14 h, 29 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 98.25 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.7 Knots |
| MAX Speed | 8.7 Knots |
| AVG Wind | 6.8 knots |
| MAX Wind | 8.5 knots |
| MIN Temp | 4.3°C / 39.74°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Draught | 2.9 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 5.8 Knots |
| Course | 107.1° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of THEODELA C is in North Sea with coordinates 51.70849° / 6.44036° as reported on 2026-03-31 18:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.8 Knots
The vessel THEODELA C (MMSI: 205420690) is a Tanker It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of THEODELA C is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of THEODELA C as reported by AIS is 2.9 meters
Weather
| Temperature | 6.8°C / 44.24°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 349° N |
| Pressure | 1027.1 hPa |
| Humidity | 76.5 % |
| Cloud Coverage | 62 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:06 | 2026-03-31 05:43 | 11 h | |
| 2026-03-30 15:25 | 2026-03-30 17:22 | 1 h | |
| 2026-03-30 01:29 | 2026-03-30 12:56 | 11 h | |
| 2026-03-26 11:56 | 2026-03-27 03:30 | 15 h | |
| 2026-03-22 04:47 | 2026-03-26 11:17 | 4 d | |
| 2026-03-19 23:21 | 2026-03-21 15:17 | 1 d | |
| 2026-03-17 18:28 | 2026-03-19 18:21 | 1 d | |
| 2026-03-12 16:21 | 2026-03-14 14:00 | 1 d | |
| 2026-03-11 20:33 | 2026-03-12 15:55 | 19 h | |
| 2026-03-09 12:03 | 2026-03-10 12:12 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 17:22 | 2026-03-30 18:06 | 4.43 nm | |||
| 2026-03-30 12:56 | 2026-03-30 15:25 | 18.27 nm | |||
| 2026-03-27 03:30 | 2026-03-30 01:29 | 95.53 nm | |||
| 2026-03-26 11:17 | 2026-03-26 11:56 | 4.32 nm | |||
| 2026-03-21 15:17 | 2026-03-22 04:47 | 51.94 nm | |||
| 2026-03-19 18:21 | 2026-03-19 23:21 | 32.61 nm | |||
| 2026-03-14 14:00 | 2026-03-17 18:28 | 436.46 nm | |||
| 2026-03-12 15:55 | 2026-03-12 16:21 | 0.81 nm | |||
| 2026-03-10 12:12 | 2026-03-11 20:33 | 100.27 nm | |||
| 2026-03-07 08:22 | 2026-03-09 12:03 | 153.71 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 08:19 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.82574 / 5.09676
DEGOD03900TERMO06720
|
Speed: 7.2 kn Course: 104° |
| 2026-03-31 08:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.82656 / 5.09204
DEGOD03900TERMO06720
|
Speed: 7.4 kn Course: 75.8° |
| 2026-03-31 08:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.82006 / 5.05800
DEGOD03900TERMO06720
|
Speed: 7.4 kn Course: 60° |
| 2026-03-31 08:06 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.81952 / 5.05660
DEGOD03900TERMO06720
|
Speed: 7.5 kn Course: 85.4° |
| 2026-03-31 03:43 | PORT DEPARTURE |
|
51.89411 / 4.22467
DEGOD03900TERMO06720
|
Speed: 7 kn Course: 172.4° |
| 2026-03-31 03:41 | START Moving |
51.89688 / 4.22392
[NL] ROTTERDAM
|
Speed: 4.1 kn Course: 168.5° |
|
| 2026-03-31 03:40 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.89832 / 4.22380
[NL] ROTTERDAM
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-31 03:38 | Status Changed | Moored Default |
51.89869 / 4.22378
[NL] ROTTERDAM
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-31 03:35 | Status Changed | Default Moored |
51.89869 / 4.22384
[NL] ROTTERDAM
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-31 03:20 | Status Changed | Moored Default |
51.89869 / 4.22383
[NL] ROTTERDAM
|
Speed: Course: -1° |