THEODELA C
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 160.18 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knop |
| MAX Speed | 8.7 Knop |
| AVG Wind | 5.5 knots |
| MAX Wind | 8.5 knots |
| MIN Temp | 3.7°C / 38.66°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Djupgående | 2.9 m |
| Position mottagen | 1 h, 30 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 5.5 Knop |
| Kurs | 197.1° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 1 h, 30 m sen |
Info
Information
The current position of THEODELA C is in North Sea with coordinates 51.16585° / 6.79788° as reported on 2026-04-01 04:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.5 Knop
The vessel THEODELA C (MMSI: 205420690) is a Tanker It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of THEODELA C is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of THEODELA C as reported by AIS is 2.9 meters
Weather
| Temperature | 3.5°C / 38.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 42° NE |
| Pressure | 1026.7 hPa |
| Humidity | 88.1 % |
| Cloud Coverage | 70 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:06 | 2026-03-31 05:43 | 11 h | |
| 2026-03-30 15:25 | 2026-03-30 17:22 | 1 h | |
| 2026-03-30 01:29 | 2026-03-30 12:56 | 11 h | |
| 2026-03-26 11:56 | 2026-03-27 03:30 | 15 h | |
| 2026-03-22 04:47 | 2026-03-26 11:17 | 4 d | |
| 2026-03-19 23:21 | 2026-03-21 15:17 | 1 d | |
| 2026-03-17 18:28 | 2026-03-19 18:21 | 1 d | |
| 2026-03-12 16:21 | 2026-03-14 14:00 | 1 d | |
| 2026-03-11 20:33 | 2026-03-12 15:55 | 19 h | |
| 2026-03-09 12:03 | 2026-03-10 12:12 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 17:22 | 2026-03-30 18:06 | 4.43 nm | |||
| 2026-03-30 12:56 | 2026-03-30 15:25 | 18.27 nm | |||
| 2026-03-27 03:30 | 2026-03-30 01:29 | 95.53 nm | |||
| 2026-03-26 11:17 | 2026-03-26 11:56 | 4.32 nm | |||
| 2026-03-21 15:17 | 2026-03-22 04:47 | 51.94 nm | |||
| 2026-03-19 18:21 | 2026-03-19 23:21 | 32.61 nm | |||
| 2026-03-14 14:00 | 2026-03-17 18:28 | 436.46 nm | |||
| 2026-03-12 15:55 | 2026-03-12 16:21 | 0.81 nm | |||
| 2026-03-10 12:12 | 2026-03-11 20:33 | 100.27 nm | |||
| 2026-03-07 08:22 | 2026-03-09 12:03 | 153.71 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 04:22 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.15895 / 6.79411
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 197.1° |
| 2026-04-01 04:16 | UTANFÖR täckningsområde |
51.16585 / 6.79788
North Sea
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 197.1° |
|
| 2026-04-01 04:02 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.18511 / 6.78602
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 5.4 kn Kurs: 79° |
| 2026-04-01 03:58 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.18615 / 6.77663
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 5.6 kn Kurs: 64° |
| 2026-04-01 00:42 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.34597 / 6.66998
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 5.2 kn Kurs: 112° |
| 2026-04-01 00:30 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.35892 / 6.65469
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 4.5 kn Kurs: 234.6° |
| 2026-03-31 23:05 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.44159 / 6.71079
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 5.6 kn Kurs: 208° |
| 2026-03-31 23:02 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.44714 / 6.71331
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 6.1 kn Kurs: 199.7° |
| 2026-03-31 08:19 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.82574 / 5.09676
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 7.2 kn Kurs: 104° |
| 2026-03-31 08:17 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.82656 / 5.09204
DEGOD03900TERMO06720
|
Fart: 7.4 kn Kurs: 75.8° |