STORTEMELK
Passengers Ship
Current Trip
| Trip Time | 4 h, 1 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 34.76 nm |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Djupgående | 2.8 m |
| AVG Wind | 26.4 knots |
| MAX Wind | 30.5 knots |
| MIN Temp | 6.9°C / 44.42°F |
| MAX Temp | 8.5°C / 47.3°F |
| Position mottagen | 2 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | 313° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 2 m sen |
Info
Information
The current position of STORTEMELK is in North Sea with coordinates 52.95687° / 4.77236° as reported on 2026-03-30 23:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop and is currently inside the port of DEN HELDER.
The vessel STORTEMELK (IMO: 5018612, MMSI: 244602000) is a Passengers Ship that was built in 1961 ( 65 År gammal ). It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STORTEMELK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of STORTEMELK as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 7.5°C / 45.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 311° NW |
| Pressure | 1023.6 hPa |
| Humidity | 78.3 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-12 12:33 | |||
| 2026-03-08 15:10 | 2026-03-12 08:32 | 3 d | |
| 2026-03-08 10:49 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 30 | ||
| 12 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 08:32 | 2026-03-12 12:33 | 34.76 nm | |||
| 2026-03-08 10:49 | 2026-03-08 15:10 | 34.74 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 08:59 | STOPPAR förflyttning |
52.95684 / 4.77232
[NL] DEN HELDER
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 325° |
|
| 2026-03-30 08:48 | STARTAR förflyttning |
52.94712 / 4.78439
[NL] DEN HELDER
|
Fart: 4.8 kn Kurs: 324° |
|
| 2026-03-30 08:27 | STOPPAR förflyttning |
52.94726 / 4.78742
[NL] DEN HELDER
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 201° |
|
| 2026-03-30 08:22 | STARTAR förflyttning |
52.95254 / 4.78387
[NL] DEN HELDER
|
Fart: 7.2 kn Kurs: 137° |
|
| 2026-03-25 16:54 | Status ändrad | Moored Constrained by her draught |
52.95360 / 4.78085
[NL] DEN HELDER
|
Fart: Kurs: 315° |
| 2026-03-25 11:37 | I täckningsområde |
52.95359 / 4.78089
North Sea
[NL] DEN HELDER
|
Fart: Kurs: 108.4° |
|
| 2026-03-25 09:49 | UTANFÖR täckningsområde |
52.95358 / 4.78089
North Sea
[NL] DEN HELDER
|
Fart: Kurs: 275.6° |
|
| 2026-03-25 09:45 | Status ändrad | Engaged in Fishing Moored |
52.95359 / 4.78088
[NL] DEN HELDER
|
Fart: Kurs: 314° |
| 2026-03-25 09:31 | Status ändrad | Moored Default |
52.95360 / 4.78089
[NL] DEN HELDER
|
Fart: Kurs: 314° |
| 2026-03-25 09:22 | Status ändrad | Default Moored |
52.95360 / 4.78090
[NL] DEN HELDER
|
Fart: Kurs: 314° |