STORTEMELK
Passengers Ship
Current Trip
| Trip Time | 4 h, 1 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 34.76 морская миля |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Осадка | 2.8 м |
| AVG Wind | 26.4 knots |
| MAX Wind | 30.5 knots |
| MIN Temp | 6.9°C / 44.42°F |
| MAX Temp | 8.5°C / 47.3°F |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Moored |
| Скорость | |
| Курс | 315° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Info
Information
The current position of STORTEMELK is in North Sea with coordinates 52.95685° / 4.77234° as reported on 2026-03-30 21:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы and is currently inside the port of DEN HELDER.
The vessel STORTEMELK (IMO: 5018612, MMSI: 244602000) is a Passengers Ship that was built in 1961 ( 65 лет ). It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STORTEMELK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of STORTEMELK as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 7.4°C / 45.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 323° NW |
| Pressure | 1022.6 hPa |
| Humidity | 76.5 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-12 12:33 | |||
| 2026-03-08 15:10 | 2026-03-12 08:32 | 3 d | |
| 2026-03-08 10:49 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 30 | ||
| 12 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 08:32 | 2026-03-12 12:33 | 34.76 морская миля | |||
| 2026-03-08 10:49 | 2026-03-08 15:10 | 34.74 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 08:59 | Окончание движения |
52.95684 / 4.77232
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 325° |
|
| 2026-03-30 08:48 | Начало движения |
52.94712 / 4.78439
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 4.8 kn Курс: 324° |
|
| 2026-03-30 08:27 | Окончание движения |
52.94726 / 4.78742
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 201° |
|
| 2026-03-30 08:22 | Начало движения |
52.95254 / 4.78387
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 7.2 kn Курс: 137° |
|
| 2026-03-25 16:54 | Статус изменился | Moored Constrained by her draught |
52.95360 / 4.78085
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 315° |
| 2026-03-25 11:37 | В покрытии |
52.95359 / 4.78089
North Sea
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 108.4° |
|
| 2026-03-25 09:49 | Вне покрытия |
52.95358 / 4.78089
North Sea
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 275.6° |
|
| 2026-03-25 09:45 | Статус изменился | Engaged in Fishing Moored |
52.95359 / 4.78088
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 314° |
| 2026-03-25 09:31 | Статус изменился | Moored Default |
52.95360 / 4.78089
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 314° |
| 2026-03-25 09:22 | Статус изменился | Default Moored |
52.95360 / 4.78090
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 314° |