ARKLOW VANGUARD
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 307.25 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Knop |
| MAX Speed | 13.5 Knop |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 16.8 knots |
| MIN Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| MAX Temp | 12.5°C / 54.5°F |
| Djupgående | 4 m |
| Position mottagen | 50 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 11.6 Knop |
| Kurs | 259.9° |
| Område | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 50 m sen |
Info
Information
The current position of ARKLOW VANGUARD is in English Channel with coordinates 50.13172° / -3.42092° as reported on 2026-04-01 02:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.6 Knop
The vessel ARKLOW VANGUARD (IMO: 9772577, MMSI: 244050844) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARKLOW VANGUARD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARKLOW VANGUARD as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 10.8°C / 51.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 296° WNW |
| Pressure | 1030 hPa |
| Humidity | 72.1 % |
| Cloud Coverage | 70 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 01:08 | 2026-03-31 01:42 | 34 m | |
| 2026-03-27 18:21 | 2026-03-30 23:34 | 3 d | |
| 2026-03-27 16:28 | 2026-03-27 17:17 | 49 m | |
| 2026-03-22 22:58 | 2026-03-24 19:35 | 1 d | |
| 2026-03-21 03:05 | 2026-03-21 14:15 | 11 h | |
| 2026-03-18 21:11 | 2026-03-20 21:15 | 2 d | |
| 2026-03-11 13:30 | 2026-03-14 07:47 | 2 d | |
| 2026-03-10 06:40 | 2026-03-11 08:37 | 1 d | |
| 2026-03-05 10:22 | 2026-03-07 13:01 | 2 d | |
| 2026-03-01 01:11 | 2026-03-02 20:32 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:34 | 2026-03-31 01:08 | 9.29 nm | |||
| 2026-03-27 17:17 | 2026-03-27 18:21 | 8.20 nm | |||
| 2026-03-24 19:35 | 2026-03-27 16:28 | 578.07 nm | |||
| 2026-03-21 14:15 | 2026-03-22 22:58 | 305.92 nm | |||
| 2026-03-20 21:15 | 2026-03-21 03:05 | 73.71 nm | |||
| 2026-03-14 07:47 | 2026-03-18 21:11 | 672.87 nm | |||
| 2026-03-11 08:37 | 2026-03-11 13:30 | 36.61 nm | |||
| 2026-03-07 13:01 | 2026-03-10 06:40 | 691.12 nm | |||
| 2026-03-02 20:32 | 2026-03-05 10:22 | 101.77 nm | |||
| 2026-02-25 18:15 | 2026-03-01 01:11 | 723.74 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 02:43 | Status ändrad | Default Under way using engine |
50.13153 / -3.42247
IE DRO
|
Fart: 11.6 kn Kurs: 259.9° |
| 2026-04-01 02:43 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.13172 / -3.42092
IE DRO
|
Fart: 11.6 kn Kurs: 260° |
| 2026-04-01 02:40 | I täckningsområde |
50.13172 / -3.42092
English Channel
|
Fart: 11.6 kn Kurs: 259.9° |
|
| 2026-03-31 22:51 | Status ändrad | Default Under way using engine |
50.28280 / -2.17543
IE DRO
|
Fart: 11.4 kn Kurs: 260.9° |
| 2026-03-31 22:45 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.28620 / -2.14508
IE DRO
|
Fart: 11.4 kn Kurs: 260° |
| 2026-03-31 22:45 | UTANFÖR täckningsområde |
50.28620 / -2.14508
English Channel
|
Fart: 11.4 kn Kurs: 260.9° |
|
| 2026-03-31 22:32 | I täckningsområde |
50.28620 / -2.14508
English Channel
|
Fart: 11.4 kn Kurs: 260.9° |
|
| 2026-03-31 21:11 | Status ändrad | Default Under way using engine |
50.33618 / -1.73250
IE DRO
|
Fart: 8.9 kn Kurs: 259.4° |
| 2026-03-31 21:03 | UTANFÖR täckningsområde |
50.34012 / -1.70007
English Channel
|
Fart: 8.9 kn Kurs: 259.4° |
|
| 2026-03-31 21:01 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.34090 / -1.69365
IE DRO
|
Fart: 8.9 kn Kurs: 260° |