ARKLOW VANGUARD
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 307.25 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Узлы |
| MAX Speed | 13.5 Узлы |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 16.8 knots |
| MIN Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| MAX Temp | 12.5°C / 54.5°F |
| Осадка | 4 м |
| Позиция Получена | 47 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 11.6 Узлы |
| Курс | 259.9° |
| Район | English Channel |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 47 m тому назад |
Info
Information
The current position of ARKLOW VANGUARD is in English Channel with coordinates 50.13172° / -3.42092° as reported on 2026-04-01 02:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.6 Узлы
The vessel ARKLOW VANGUARD (IMO: 9772577, MMSI: 244050844) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARKLOW VANGUARD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARKLOW VANGUARD as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 10.8°C / 51.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 296° WNW |
| Pressure | 1030 hPa |
| Humidity | 72.1 % |
| Cloud Coverage | 70 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:08 | 2026-03-30 23:42 | 34 m | |
| 2026-03-27 17:21 | 2026-03-30 21:34 | 3 d | |
| 2026-03-27 15:28 | 2026-03-27 16:17 | 49 m | |
| 2026-03-22 22:58 | 2026-03-24 19:35 | 1 d | |
| 2026-03-21 03:05 | 2026-03-21 14:15 | 11 h | |
| 2026-03-18 21:11 | 2026-03-20 21:15 | 2 d | |
| 2026-03-11 12:30 | 2026-03-14 06:47 | 2 d | |
| 2026-03-10 05:40 | 2026-03-11 07:37 | 1 d | |
| 2026-03-05 10:22 | 2026-03-07 13:01 | 2 d | |
| 2026-03-01 01:11 | 2026-03-02 20:32 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:34 | 2026-03-31 01:08 | 9.29 морская миля | |||
| 2026-03-27 17:17 | 2026-03-27 18:21 | 8.20 морская миля | |||
| 2026-03-24 19:35 | 2026-03-27 16:28 | 578.07 морская миля | |||
| 2026-03-21 14:15 | 2026-03-22 22:58 | 305.92 морская миля | |||
| 2026-03-20 21:15 | 2026-03-21 03:05 | 73.71 морская миля | |||
| 2026-03-14 07:47 | 2026-03-18 21:11 | 672.87 морская миля | |||
| 2026-03-11 08:37 | 2026-03-11 13:30 | 36.61 морская миля | |||
| 2026-03-07 13:01 | 2026-03-10 06:40 | 691.12 морская миля | |||
| 2026-03-02 20:32 | 2026-03-05 10:22 | 101.77 морская миля | |||
| 2026-02-25 18:15 | 2026-03-01 01:11 | 723.74 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 02:43 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.13153 / -3.42247
IE DRO
|
Скорость: 11.6 kn Курс: 259.9° |
| 2026-04-01 02:43 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.13172 / -3.42092
IE DRO
|
Скорость: 11.6 kn Курс: 260° |
| 2026-04-01 02:40 | В покрытии |
50.13172 / -3.42092
English Channel
|
Скорость: 11.6 kn Курс: 259.9° |
|
| 2026-03-31 22:51 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.28280 / -2.17543
IE DRO
|
Скорость: 11.4 kn Курс: 260.9° |
| 2026-03-31 22:45 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.28620 / -2.14508
IE DRO
|
Скорость: 11.4 kn Курс: 260° |
| 2026-03-31 22:45 | Вне покрытия |
50.28620 / -2.14508
English Channel
|
Скорость: 11.4 kn Курс: 260.9° |
|
| 2026-03-31 22:32 | В покрытии |
50.28620 / -2.14508
English Channel
|
Скорость: 11.4 kn Курс: 260.9° |
|
| 2026-03-31 21:11 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.33618 / -1.73250
IE DRO
|
Скорость: 8.9 kn Курс: 259.4° |
| 2026-03-31 21:03 | Вне покрытия |
50.34012 / -1.70007
English Channel
|
Скорость: 8.9 kn Курс: 259.4° |
|
| 2026-03-31 21:01 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.34090 / -1.69365
IE DRO
|
Скорость: 8.9 kn Курс: 260° |