ARKLOW VANGUARD
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 18 h, 21 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 206.23 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Knopen |
| MAX Speed | 13.5 Knopen |
| AVG Wind | 8.6 knots |
| MAX Wind | 13.7 knots |
| MIN Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| MAX Temp | 12.2°C / 53.96°F |
| Diepgang | 4 M |
| Positie ontvangen | Nu |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 8.1 Knopen |
| Koers | 260.6° |
| Gebied | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | Nu |
Info
Information
The current position of ARKLOW VANGUARD is in English Channel with coordinates 50.41250° / -1.07940° as reported on 2026-03-31 18:03 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.1 Knopen
The vessel ARKLOW VANGUARD (IMO: 9772577, MMSI: 244050844) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARKLOW VANGUARD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARKLOW VANGUARD as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 12.4°C / 54.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 291° WNW |
| Pressure | 1029.2 hPa |
| Humidity | 85.5 % |
| Cloud Coverage | 54 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 01:08 | 2026-03-31 01:42 | 34 m | |
| 2026-03-27 18:21 | 2026-03-30 23:34 | 3 d | |
| 2026-03-27 16:28 | 2026-03-27 17:17 | 49 m | |
| 2026-03-22 22:58 | 2026-03-24 19:35 | 1 d | |
| 2026-03-21 03:05 | 2026-03-21 14:15 | 11 h | |
| 2026-03-18 21:11 | 2026-03-20 21:15 | 2 d | |
| 2026-03-11 13:30 | 2026-03-14 07:47 | 2 d | |
| 2026-03-10 06:40 | 2026-03-11 08:37 | 1 d | |
| 2026-03-05 10:22 | 2026-03-07 13:01 | 2 d | |
| 2026-03-01 01:11 | 2026-03-02 20:32 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:34 | 2026-03-31 01:08 | 9.29 nm | |||
| 2026-03-27 17:17 | 2026-03-27 18:21 | 8.20 nm | |||
| 2026-03-24 19:35 | 2026-03-27 16:28 | 578.07 nm | |||
| 2026-03-21 14:15 | 2026-03-22 22:58 | 305.92 nm | |||
| 2026-03-20 21:15 | 2026-03-21 03:05 | 73.71 nm | |||
| 2026-03-14 07:47 | 2026-03-18 21:11 | 672.87 nm | |||
| 2026-03-11 08:37 | 2026-03-11 13:30 | 36.61 nm | |||
| 2026-03-07 13:01 | 2026-03-10 06:40 | 691.12 nm | |||
| 2026-03-02 20:32 | 2026-03-05 10:22 | 101.77 nm | |||
| 2026-02-25 18:15 | 2026-03-01 01:11 | 723.74 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 11:39 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.74133 / .78590
IE DRO
|
Snelheid: 10.9 kn Koers: 235° |
| 2026-03-31 11:25 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.76437 / .83765
IE DRO
|
Snelheid: 10.5 kn Koers: 235.4° |
| 2026-03-31 11:18 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.77598 / .86432
IE DRO
|
Snelheid: 10.4 kn Koers: 236° |
| 2026-03-31 11:10 | Binnenbereik |
50.77598 / .86432
English Channel
|
Snelheid: 10.4 kn Koers: 235.6° |
|
| 2026-03-31 09:38 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.94763 / 1.21288
IE DRO
|
Snelheid: 9.9 kn Koers: 229.8° |
| 2026-03-31 09:30 | Buitenbereik |
50.96125 / 1.23843
English Channel
|
Snelheid: 9.9 kn Koers: 229.8° |
|
| 2026-03-31 09:22 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.97502 / 1.26392
IE DRO
|
Snelheid: 10.1 kn Koers: 229° |
| 2026-03-31 09:21 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.97653 / 1.26670
IE DRO
|
Snelheid: 10.1 kn Koers: 230.8° |
| 2026-03-31 08:28 | Gevonden in zee | United Kingdom part of the English Channel |
51.07947 / 1.46340
English Channel
|
Snelheid: 12.4 kn Koers: 229.6° |
| 2026-03-31 06:05 | Wijzig zee gebeid | United Kingdom part of the North Sea French part of the North Sea |
51.39767 / 2.06272
North Sea
|
Snelheid: 11.1 kn Koers: 291.6° |