ROSANNE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 10 h, 1 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 38.41 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Узлы |
| MAX Speed | 7.9 Узлы |
| AVG Wind | 4.6 knots |
| MAX Wind | 7.5 knots |
| MIN Temp | 5.5°C / 41.9°F |
| MAX Temp | 10°C / 50°F |
| Осадка | 0.1 м |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Moored |
| Скорость | |
| Курс | --- |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Info
Information
The current position of ROSANNE is in North Sea with coordinates 52.53742° / 5.43741° as reported on 2026-04-01 02:29 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы
The vessel ROSANNE (MMSI: 244630153) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ROSANNE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ROSANNE as reported by AIS is 0.1 meters
Weather
| Temperature | 5.8°C / 42.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 1 knots |
| Direction | 63° ENE |
| Pressure | 1027.3 hPa |
| Humidity | 89.7 % |
| Cloud Coverage | 34 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 12:37 | 2026-03-31 18:30 | 5 h | |
| 2026-03-30 15:30 | 2026-03-30 15:42 | 11 m | |
| 2026-03-30 12:19 | 2026-03-30 13:26 | 1 h | |
| 2026-03-30 10:04 | 2026-03-30 10:34 | 29 m | |
| 2026-03-27 19:51 | 2026-03-30 08:42 | 2 d | |
| 2026-03-26 18:11 | 2026-03-27 16:06 | 21 h | |
| 2026-03-25 18:13 | 2026-03-26 12:14 | 18 h | |
| 2026-03-25 02:44 | 2026-03-25 13:50 | 11 h | |
| 2026-03-24 12:34 | 2026-03-24 22:06 | 9 h | |
| 2026-03-24 09:29 | 2026-03-24 10:45 | 1 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 15:42 | 2026-03-31 12:37 | 94.72 морская миля | |||
| 2026-03-30 13:26 | 2026-03-30 15:30 | 10.95 морская миля | |||
| 2026-03-30 10:34 | 2026-03-30 12:19 | 11.04 морская миля | |||
| 2026-03-30 08:42 | 2026-03-30 10:04 | 12.92 морская миля | |||
| 2026-03-27 16:06 | 2026-03-27 19:51 | 38.91 морская миля | |||
| 2026-03-26 12:14 | 2026-03-26 18:11 | 40.12 морская миля | |||
| 2026-03-25 13:50 | 2026-03-25 18:13 | 39.01 морская миля | |||
| 2026-03-24 22:06 | 2026-03-25 02:44 | 39.07 морская миля | |||
| 2026-03-24 10:45 | 2026-03-24 12:34 | 12.46 морская миля | |||
| 2026-03-24 07:36 | 2026-03-24 09:29 | 10.07 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 22:54 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
52.53745 / 5.43738
EEMSHAVEN
|
Скорость: 0.4 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 22:52 | Окончание движения | --- |
52.53742 / 5.43738
EEMSHAVEN
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 22:43 | Начало движения | --- |
52.52964 / 5.43492
EEMSHAVEN
|
Скорость: 3.1 kn Курс: 5.1° |
| 2026-03-31 22:41 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
52.52836 / 5.43476
EEMSHAVEN
|
Скорость: 0.7 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 22:37 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
52.52736 / 5.43466
EEMSHAVEN
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-31 22:35 | Окончание движения | --- |
52.52725 / 5.43474
EEMSHAVEN
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 19:44 | Начало движения | --- |
52.37937 / 4.96206
EEMSHAVEN
|
Скорость: 3.1 kn Курс: 111.2° |
| 2026-03-31 19:42 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
52.37984 / 4.96050
EEMSHAVEN
|
Скорость: 0.8 kn Курс: 511° |
| 2026-03-31 19:28 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
52.38009 / 4.95960
EEMSHAVEN
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-31 19:22 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
52.38018 / 4.95631
EEMSHAVEN
|
Скорость: 0.5 kn Курс: 511° |