ROSANNE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 3 h, 28 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 11 h, 36 mins |
| Distance Travelled | 20.92 nm |
| Remaining Distance | 70.91 nm |
| AVG Speed | 6.2 Knopen |
| MAX Speed | 6.7 Knopen |
| AVG Wind | 14.3 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 6.3°C / 43.34°F |
| MAX Temp | 8.2°C / 46.76°F |
| Diepgang | 0.1 M |
| Positie ontvangen | Nu |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 7 Knopen |
| Koers | 235.4° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | Nu |
Info
Information
The current position of ROSANNE is in North Sea with coordinates 53.03536° / 5.74564° as reported on 2026-03-30 17:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7 Knopen and is heading at the port of UTRECHT. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-03-31 06:46 LT
The vessel ROSANNE (MMSI: 244630153) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ROSANNE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ROSANNE as reported by AIS is 0.1 meters
Weather
| Temperature | 6.3°C / 43.34°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 324° NW |
| Pressure | 1019.3 hPa |
| Humidity | 76.6 % |
| Cloud Coverage | 45 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 15:30 | 2026-03-30 15:42 | 11 m | |
| 2026-03-30 12:19 | 2026-03-30 13:26 | 1 h | |
| 2026-03-30 10:04 | 2026-03-30 10:34 | 29 m | |
| 2026-03-27 19:51 | 2026-03-30 08:42 | 2 d | |
| 2026-03-26 18:11 | 2026-03-27 16:06 | 21 h | |
| 2026-03-25 18:13 | 2026-03-26 12:14 | 18 h | |
| 2026-03-25 02:44 | 2026-03-25 13:50 | 11 h | |
| 2026-03-24 12:34 | 2026-03-24 22:06 | 9 h | |
| 2026-03-24 09:29 | 2026-03-24 10:45 | 1 h | |
| 2026-03-24 07:04 | 2026-03-24 07:36 | 31 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 13:26 | 2026-03-30 15:30 | 10.95 nm | |||
| 2026-03-30 10:34 | 2026-03-30 12:19 | 11.04 nm | |||
| 2026-03-30 08:42 | 2026-03-30 10:04 | 12.92 nm | |||
| 2026-03-27 16:06 | 2026-03-27 19:51 | 38.91 nm | |||
| 2026-03-26 12:14 | 2026-03-26 18:11 | 40.12 nm | |||
| 2026-03-25 13:50 | 2026-03-25 18:13 | 39.01 nm | |||
| 2026-03-24 22:06 | 2026-03-25 02:44 | 39.07 nm | |||
| 2026-03-24 10:45 | 2026-03-24 12:34 | 12.46 nm | |||
| 2026-03-24 07:36 | 2026-03-24 09:29 | 10.07 nm | |||
| 2026-03-23 12:50 | 2026-03-24 07:04 | 91.88 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 13:42 | Vertrekhaven |
|
53.23685 / 6.19250
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 5.6 kn Koers: 239.9° |
| 2026-03-30 13:37 | Start beweging |
53.23741 / 6.20393
[NL] GERKESKLOOSTER
|
Snelheid: 3.8 kn Koers: 286.7° |
|
| 2026-03-30 13:35 | Status Changed | Under way using engine Moored |
53.23680 / 6.20618
[NL] GERKESKLOOSTER
|
Snelheid: 0.7 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 13:33 | Status Changed | Moored Under way using engine |
53.23656 / 6.20688
[NL] GERKESKLOOSTER
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 13:30 | Stop beweging |
53.23660 / 6.20691
[NL] GERKESKLOOSTER
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
|
| 2026-03-30 13:30 | Aankomsthaven |
|
53.23659 / 6.20694
[NL] GERKESKLOOSTER
|
Snelheid: 1 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 12:49 | Start beweging | --- |
53.24869 / 6.30882
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 4.1 kn Koers: 258.3° |
| 2026-03-30 12:47 | Status Changed | Under way using engine Moored |
53.24890 / 6.31106
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 1.6 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 12:43 | Status Changed | Moored Under way using engine |
53.24897 / 6.31172
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 12:41 | Stop beweging | --- |
53.24898 / 6.31182
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |