GENDTIA
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 47 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2.42 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knopen |
| MAX Speed | 5.1 Knopen |
| AVG Wind | 15 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 8.4°C / 47.12°F |
| MAX Temp | 8.8°C / 47.84°F |
| Diepgang | 2.7 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | 135° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of GENDTIA is in North Sea with coordinates 52.65899° / 5.97963° as reported on 2026-03-30 13:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel GENDTIA (MMSI: 244700893) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GENDTIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GENDTIA as reported by AIS is 2.7 meters
Weather
| Temperature | 9°C / 48.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 311° NW |
| Pressure | 1016.4 hPa |
| Humidity | 64.1 % |
| Cloud Coverage | 72 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 12:29 | 2026-03-30 12:46 | 17 m | |
| 2026-03-28 10:25 | 2026-03-28 10:36 | 10 m | |
| 2026-03-27 10:34 | 2026-03-27 11:05 | 30 m | |
| 2026-03-24 11:52 | 2026-03-27 10:12 | 2 d | |
| 2026-03-24 10:59 | 2026-03-24 11:26 | 27 m | |
| 2026-03-23 15:03 | 2026-03-23 15:15 | 12 m | |
| 2026-03-16 17:33 | 2026-03-16 17:49 | 16 m | |
| 2026-03-14 15:05 | 2026-03-16 10:20 | 1 d | |
| 2026-03-14 11:19 | 2026-03-14 11:33 | 13 m | |
| 2026-03-12 11:44 | 2026-03-14 10:35 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 10:36 | 2026-03-30 12:29 | 4.03 nm | |||
| 2026-03-27 11:05 | 2026-03-28 10:25 | 55.99 nm | |||
| 2026-03-27 10:12 | 2026-03-27 10:34 | 1.22 nm | |||
| 2026-03-24 11:26 | 2026-03-24 11:52 | 2.49 nm | |||
| 2026-03-23 15:15 | 2026-03-24 10:59 | 56.72 nm | |||
| 2026-03-16 17:49 | 2026-03-23 15:03 | 3.96 nm | |||
| 2026-03-16 10:20 | 2026-03-16 17:33 | 47.19 nm | |||
| 2026-03-14 11:33 | 2026-03-14 15:05 | 21.27 nm | |||
| 2026-03-14 10:35 | 2026-03-14 11:19 | 2.09 nm | |||
| 2026-03-12 11:17 | 2026-03-12 11:44 | 2.61 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 13:25 | Status Changed | Moored Default |
52.65899 / 5.97970
HOOGKERK
|
Snelheid: Koers: 135° |
| 2026-03-30 13:19 | Status Changed | Default Moored |
52.65897 / 5.97968
HOOGKERK
|
Snelheid: Koers: 134° |
| 2026-03-30 12:58 | Status Changed | Moored Default |
52.65901 / 5.97966
HOOGKERK
|
Snelheid: Koers: 134° |
| 2026-03-30 12:55 | Status Changed | Default Moored |
52.65904 / 5.97959
HOOGKERK
|
Snelheid: Koers: 134° |
| 2026-03-30 12:40 | Status Changed | Moored Default |
52.65902 / 5.97965
HOOGKERK
|
Snelheid: Koers: 135° |
| 2026-03-30 12:37 | Status Changed | Default Moored |
52.65900 / 5.97964
HOOGKERK
|
Snelheid: Koers: 134° |
| 2026-03-30 11:19 | Stop beweging | --- |
52.65909 / 5.97975
HOOGKERK
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 140° |
| 2026-03-30 11:18 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.65917 / 5.97968
HOOGKERK
|
Snelheid: 0.9 kn Koers: 139° |
| 2026-03-30 10:46 | Vertrekhaven |
|
52.67813 / 5.93600
HOOGKERK
|
Snelheid: 4.9 kn Koers: 224° |
| 2026-03-30 10:40 | Start beweging |
52.68397 / 5.94597
[NL] VOLLENHOVE
|
Snelheid: 4.6 kn Koers: 229° |