JOSEPHINE MAERSK
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 14 h, 12 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 170.99 nm |
| Remaining Distance | 207.15 nm |
| AVG Speed | 12.4 Knots |
| MAX Speed | 14.2 Knots |
| AVG Wind | 10.6 knots |
| MAX Wind | 14.2 knots |
| MIN Temp | 21.4°C / 70.52°F |
| MAX Temp | 24.5°C / 76.1°F |
| Draught | 11.2 m |
| Position Received | 13 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.1 Knots |
| Course | 157.2° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 13 d ago |
Info
Information
The current position of JOSEPHINE MAERSK is in South China Sea with coordinates 22.26371° / 114.11045° as reported on 2026-04-27 16:30 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.1 Knots and is heading at the port of HONG KONG.
The vessel JOSEPHINE MAERSK (IMO: 9215191, MMSI: 220008000) is a Container Ship that was built in 2002 ( 24 years old ). It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JOSEPHINE MAERSK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JOSEPHINE MAERSK as reported by AIS is 11.2 meters
Weather
| Temperature | 24.5°C / 76.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 40° NE |
| Pressure | 1012.9 hPa |
| Humidity | 82.5 % |
| Cloud Coverage | 68 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-09 19:19 | 2026-05-10 02:39 | 7 h | |
| 2026-05-06 15:35 | 2026-05-07 03:59 | 12 h | |
| 2026-05-03 15:02 | 2026-05-04 04:43 | 13 h | |
| 2026-05-01 03:03 | 2026-05-01 17:31 | 14 h | |
| 2026-04-27 05:45 | 2026-04-27 16:13 | 10 h | |
| 2026-04-26 05:25 | 2026-04-26 23:56 | 18 h | |
| 2026-04-21 20:08 | 2026-04-22 09:52 | 13 h | |
| 2026-04-17 15:36 | 2026-04-18 04:00 | 12 h | |
| 2026-04-13 14:59 | 2026-04-15 09:43 | 1 d | |
| 2026-04-07 12:53 | 2026-04-08 10:04 | 21 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 11:59 | 2026-05-10 03:19 | 919.44 nm | |||
| 2026-05-04 12:43 | 2026-05-06 23:35 | 540.42 nm | |||
| 2026-05-02 02:31 | 2026-05-03 23:02 | 737.44 nm | |||
| 2026-04-28 00:13 | 2026-05-01 12:03 | 1170.41 nm | |||
| 2026-04-27 07:56 | 2026-04-27 13:45 | 71.23 nm | |||
| 2026-04-22 17:52 | 2026-04-26 13:25 | 790.93 nm | |||
| 2026-04-18 12:00 | 2026-04-22 04:08 | 1368.51 nm | |||
| 2026-04-15 16:43 | 2026-04-17 23:36 | 629.13 nm | |||
| 2026-04-08 18:04 | 2026-04-13 21:59 | 641.28 nm | |||
| 2026-04-07 14:44 | 2026-04-07 20:53 | 40.81 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 02:39 | PORT DEPARTURE |
|
24.50429 / 118.07143
HGHKG
|
Speed: 3.1 kn Course: 222° |
| 2026-05-10 02:35 | START Moving |
24.50887 / 118.07557
[CN] XIAMEN
|
Speed: 3.1 kn Course: 222° |
|
| 2026-05-09 19:23 | STOP Moving |
24.51000 / 118.07739
[CN] XIAMEN
|
Speed: 0.1 kn Course: 205° |
|
| 2026-05-09 19:19 | PORT ARRIVAL |
|
24.51012 / 118.07710
[CN] XIAMEN
|
Speed: 1.1 kn Course: 195° |
| 2026-05-07 03:59 | PORT DEPARTURE |
|
36.01201 / 120.36700
HGHKG
|
Speed: 12.4 kn Course: 104° |
| 2026-05-07 03:07 | START Moving |
35.99795 / 120.19870
[CN] QINGDAO
|
Speed: 3.2 kn Course: 50° |
|
| 2026-05-06 16:53 | STOP Moving |
35.99536 / 120.19893
[CN] QINGDAO
|
Speed: Course: 264° |
|
| 2026-05-06 15:35 | PORT ARRIVAL |
|
36.02195 / 120.35918
[CN] QINGDAO
|
Speed: 12.3 kn Course: 281° |
| 2026-05-06 06:11 | START Moving | --- |
35.99403 / 121.82626
HGHKG
|
Speed: 3.1 kn Course: 82° |
| 2026-05-06 01:47 | STOP Moving | --- |
35.89904 / 121.82636
HGHKG
|
Speed: 0.2 kn Course: 172° |