JOHANNA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 13 h, 45 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 114.58 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.1 Knots |
| MAX Speed | 10.6 Knots |
| AVG Wind | 2.9 knots |
| MAX Wind | 5.9 knots |
| MIN Temp | 8.9°C / 48.02°F |
| MAX Temp | 17.5°C / 63.5°F |
| Draught | 2 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7 Knots |
| Course | 253° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of JOHANNA is in North Sea with coordinates 51.75354° / 5.79029° as reported on 2026-04-17 06:41 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7 Knots
The vessel JOHANNA (MMSI: 244670320) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JOHANNA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JOHANNA as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 10.9°C / 51.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 105° ESE |
| Pressure | 1022 hPa |
| Humidity | 82.3 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 16:35 | 2026-04-16 16:56 | 20 m | |
| 2026-04-16 00:33 | 2026-04-16 00:37 | 4 m | |
| 2026-04-13 07:55 | 2026-04-15 15:32 | 2 d | |
| 2026-04-10 09:40 | 2026-04-11 08:08 | 22 h | |
| 2026-04-07 17:51 | 2026-04-09 04:55 | 1 d | |
| 2026-04-06 15:52 | 2026-04-07 15:57 | 1 d | |
| 2026-04-06 06:56 | 2026-04-06 15:49 | 8 h | |
| 2026-04-04 12:26 | 2026-04-06 06:48 | 1 d | |
| 2026-04-03 17:33 | 2026-04-03 17:53 | 20 m | |
| 2026-04-02 21:11 | 2026-04-03 00:29 | 3 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 02:37 | 2026-04-16 18:35 | 141.22 nm | |||
| 2026-04-15 17:32 | 2026-04-16 02:33 | 63.75 nm | |||
| 2026-04-11 10:08 | 2026-04-13 09:55 | 212.30 nm | |||
| 2026-04-09 06:55 | 2026-04-10 11:40 | 169.69 nm | |||
| 2026-04-07 17:57 | 2026-04-07 19:51 | 12.68 nm | |||
| 2026-04-06 17:49 | 2026-04-06 17:52 | 0.38 nm | |||
| 2026-04-06 08:48 | 2026-04-06 08:56 | 0.64 nm | |||
| 2026-04-03 19:53 | 2026-04-04 14:26 | 176.33 nm | |||
| 2026-04-03 02:29 | 2026-04-03 19:33 | 135.60 nm | |||
| 2026-04-02 23:03 | 2026-04-02 23:11 | 1.12 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 05:13 | START Moving | --- |
51.85276 / 5.82090
NIFTRIK
|
Speed: 3.2 kn Course: 206° |
| 2026-04-17 05:11 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.85390 / 5.82178
NIFTRIK
|
Speed: Course: 205° |
| 2026-04-17 05:08 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.85416 / 5.82192
NIFTRIK
|
Speed: 0.1 kn Course: 205° |
| 2026-04-17 04:42 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.85754 / 5.82423
NIFTRIK
|
Speed: Course: 206° |
| 2026-04-17 04:24 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.85798 / 5.82449
NIFTRIK
|
Speed: Course: 205° |
| 2026-04-17 04:05 | STOP Moving | --- |
51.85811 / 5.82463
NIFTRIK
|
Speed: 0.3 kn Course: 206° |
| 2026-04-16 21:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.47852 / 6.68065
NIFTRIK
|
Speed: 9.3 kn Course: 317° |
| 2026-04-16 21:48 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.46912 / 6.71546
NIFTRIK
|
Speed: 9.7 kn Course: 28.4° |
| 2026-04-16 20:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.36581 / 6.66037
NIFTRIK
|
Speed: 9.8 kn Course: 20° |
| 2026-04-16 20:52 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.36123 / 6.65463
NIFTRIK
|
Speed: 9.8 kn Course: 308.8° |