DENERA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 18.46 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9 Knots |
| MAX Speed | 10.3 Knots |
| AVG Wind | 1.3 knots |
| MAX Wind | 2.4 knots |
| MIN Temp | 12.8°C / 55.04°F |
| MAX Temp | 16.7°C / 62.06°F |
| Draught | 2.3 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.2 Knots |
| Course | 259° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of DENERA is in North Sea with coordinates 51.57818° / 6.65447° as reported on 2026-05-09 08:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.2 Knots
The vessel DENERA (MMSI: 244729556) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DENERA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DENERA as reported by AIS is 2.3 meters
Weather
| Temperature | 15.7°C / 60.26°F |
|---|---|
| Wind Speed | 1 knots |
| Direction | 94° E |
| Pressure | 1018.9 hPa |
| Humidity | 56.9 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 21:25 | 2026-05-09 06:43 | 9 h | |
| 2026-05-07 20:46 | 2026-05-07 21:10 | 23 m | |
| 2026-05-07 16:19 | 2026-05-07 17:44 | 1 h | |
| 2026-05-02 18:47 | 2026-05-03 06:18 | 11 h | |
| 2026-05-02 11:22 | 2026-05-02 12:54 | 1 h | |
| 2026-05-02 07:37 | 2026-05-02 08:17 | 40 m | |
| 2026-04-28 20:58 | 2026-04-30 10:23 | 1 d | |
| 2026-04-28 14:31 | 2026-04-28 15:11 | 39 m | |
| 2026-04-26 18:54 | 2026-04-28 14:16 | 1 d | |
| 2026-04-26 10:10 | 2026-04-26 13:07 | 2 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 28 | ||
| 21 | ||
| 14 | ||
| 12 | ||
| 9 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 23:10 | 2026-05-08 23:25 | 135.86 nm | |||
| 2026-05-07 19:44 | 2026-05-07 22:46 | 11.82 nm | |||
| 2026-05-03 08:18 | 2026-05-07 18:19 | 53.21 nm | |||
| 2026-05-02 14:54 | 2026-05-02 20:47 | 12.84 nm | |||
| 2026-05-02 10:17 | 2026-05-02 13:22 | 14.99 nm | |||
| 2026-04-30 12:23 | 2026-05-02 09:37 | 149.64 nm | |||
| 2026-04-28 17:11 | 2026-04-28 22:58 | 2.74 nm | |||
| 2026-04-28 16:16 | 2026-04-28 16:31 | 2.42 nm | |||
| 2026-04-26 15:07 | 2026-04-26 20:54 | 20.75 nm | |||
| 2026-04-26 07:59 | 2026-04-26 12:10 | 35.89 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 08:48 | OUT of Coverage |
51.57818 / 6.65447
North Sea
|
Speed: 9.2 kn Course: 259° |
|
| 2026-05-09 08:32 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.55090 / 6.68009
RECKERFELD
|
Speed: 9 kn Course: 6° |
| 2026-05-09 08:26 | IN Coverage |
51.55245 / 6.68125
North Sea
|
Speed: 9.2 kn Course: 26.5° |
|
| 2026-05-09 07:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.43356 / 6.71388
RECKERFELD
|
Speed: 8.9 kn Course: 316.8° |
| 2026-05-09 07:17 | OUT of Coverage |
51.42211 / 6.73126
North Sea
|
Speed: 8.9 kn Course: 316.8° |
|
| 2026-05-09 06:55 | IN Coverage |
51.37620 / 6.71671
North Sea
|
Speed: 8.9 kn Course: 59.5° |
|
| 2026-05-09 06:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.37448 / 6.71070
RECKERFELD
|
Speed: 9 kn Course: 82° |
| 2026-05-09 06:43 | PORT DEPARTURE |
|
51.36991 / 6.67257
RECKERFELD
|
Speed: 7.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-08 21:25 | PORT ARRIVAL |
|
51.34591 / 6.66020
[DE] KREFELD
|
Speed: 4.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-08 20:41 | OUT of Coverage |
51.26929 / 6.70208
North Sea
|
Speed: 10.5 kn Course: 342.8° |