AS CAMELLIA
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 24 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 7521.28 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 16.4 Knots |
| MAX Speed | 20.3 Knots |
| AVG Wind | 10.6 knots |
| MAX Wind | 21 knots |
| MIN Temp | 18.8°C / 65.84°F |
| MAX Temp | 30.7°C / 87.26°F |
| Draught | 8.5 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 18.4 Knots |
| Course | 286.7° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of AS CAMELLIA is in North Pacific Ocean with coordinates 23.06716° / -119.77687° as reported on 2026-05-12 21:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 18.4 Knots and is heading at the port of SHANGHAI. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-28 12:00 LT
The vessel AS CAMELLIA (IMO: 9314947, MMSI: 255806121) is a Container Ship that was built in 2006 ( 20 years old ). It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AS CAMELLIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AS CAMELLIA as reported by AIS is 8.5 meters
Weather
| Temperature | 21.7°C / 71.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 103° ESE |
| Pressure | 1022.5 hPa |
| Humidity | 77.7 % |
| Cloud Coverage | 41 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-22 01:59 | 2026-04-22 23:10 | 21 h | |
| 2026-04-12 16:06 | 2026-04-14 04:38 | 1 d | |
| 2026-04-05 08:16 | 2026-04-06 23:12 | 1 d | |
| 2026-03-30 21:15 | 2026-04-01 06:59 | 1 d | |
| 2026-03-21 13:28 | 2026-03-23 05:35 | 1 d | |
| 2026-03-16 13:01 | 2026-03-17 12:31 | 23 h | |
| 2026-03-14 22:11 | 2026-03-15 11:11 | 12 h | |
| 2026-03-07 02:31 | 2026-03-07 22:05 | 19 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 16 | ||
| 15 | ||
| 11 | ||
| 10 | ||
| 10 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 23:38 | 2026-04-21 20:59 | 1719.21 nm | |||
| 2026-04-06 18:12 | 2026-04-12 11:06 | 1608.36 nm | |||
| 2026-04-01 00:59 | 2026-04-05 03:16 | 1607.10 nm | |||
| 2026-03-23 00:35 | 2026-03-30 15:15 | 1652.76 nm | |||
| 2026-03-17 06:31 | 2026-03-21 08:28 | 1615.49 nm | |||
| 2026-03-15 05:11 | 2026-03-16 07:01 | 171.10 nm | |||
| 2026-03-07 17:05 | 2026-03-14 16:11 | 2087.97 nm | |||
| 2026-02-27 18:39 | 2026-03-06 21:31 | 1993.43 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 21:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
23.07211 / -119.79575
CNSHG
|
Speed: 18.4 kn Course: 286.7° |
| 2026-05-12 21:06 | OUT of Coverage |
23.06716 / -119.77687
North Pacific Ocean
CNSHG
|
Speed: 18.4 kn Course: 286.7° |
|
| 2026-05-12 20:56 | Status Changed | Under way using engine Default |
23.05414 / -119.72301
CNSHG
|
Speed: 18.3 kn Course: 284° |
| 2026-05-12 20:33 | Status Changed | Default Under way using engine |
23.02456 / -119.60157
CNSHG
|
Speed: 18.2 kn Course: 286.9° |
| 2026-05-12 20:24 | Status Changed | Under way using engine Default |
23.01317 / -119.55647
CNSHG
|
Speed: 18.2 kn Course: 285° |
| 2026-05-12 20:09 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.99277 / -119.47556
CNSHG
|
Speed: 18.4 kn Course: 284.6° |
| 2026-05-12 19:56 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.97550 / -119.40580
CNSHG
|
Speed: 18.4 kn Course: 286° |
| 2026-05-12 19:53 | IN Coverage |
22.97550 / -119.40580
North Pacific Ocean
CNSHG
|
Speed: 18 kn Course: 283.9° |
|
| 2026-05-12 17:40 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.78518 / -118.69424
CNSHG
|
Speed: 18.4 kn Course: 287° |
| 2026-05-12 17:34 | OUT of Coverage |
22.77635 / -118.66208
North Pacific Ocean
CNSHG
|
Speed: 18.4 kn Course: 287° |