AFRICAN QUAIL
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 881.69 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.4 Knots |
| MAX Speed | 16.3 Knots |
| AVG Wind | 7.8 knots |
| MAX Wind | 14.9 knots |
| MIN Temp | 16.6°C / 61.88°F |
| MAX Temp | 22.2°C / 71.96°F |
| Draught | 7.8 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.9 Knots |
| Course | 59.8° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of AFRICAN QUAIL is in North Pacific Ocean with coordinates 34.94662° / 140.36998° as reported on 2026-05-12 11:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.9 Knots and is heading at the port of BALBOA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-06-07 02:00 LT
The vessel AFRICAN QUAIL (IMO: 9738741, MMSI: 311000909) is a Cargo It's sailing under the flag of [BS] Bahamas.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AFRICAN QUAIL is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AFRICAN QUAIL as reported by AIS is 7.8 meters
Weather
| Temperature | 17.1°C / 62.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 3° N |
| Pressure | 1012 hPa |
| Humidity | 75.3 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 21:44 | 2026-05-11 05:56 | 2 d | |
| 2026-05-05 05:29 | 2026-05-08 04:07 | 2 d | |
| 2026-04-23 02:28 | 2026-05-03 06:43 | 10 d | |
| 2026-04-17 23:16 | 2026-04-20 06:08 | 2 d | |
| 2026-04-01 10:41 | 2026-04-03 08:45 | 1 d | |
| 2026-03-16 18:09 | 2026-03-19 18:21 | 3 d | |
| 2026-03-08 19:21 | 2026-03-09 19:59 | 1 d | |
| 2026-03-04 23:07 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 13:07 | 2026-05-09 06:44 | 44.43 nm | |||
| 2026-05-03 15:43 | 2026-05-05 14:29 | 132.49 nm | |||
| 2026-04-20 15:08 | 2026-04-23 11:28 | 368.05 nm | |||
| 2026-04-03 15:45 | 2026-04-18 08:16 | 2498.59 nm | |||
| 2026-03-19 23:51 | 2026-04-01 17:41 | 3182.52 nm | |||
| 2026-03-10 01:29 | 2026-03-16 23:39 | 747.74 nm | |||
| 2026-03-05 04:37 | 2026-03-09 00:51 | 58.84 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 11:51 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.95607 / 140.38998
PA BLB
|
Speed: 13.9 kn Course: 59.8° |
| 2026-05-12 11:46 | OUT of Coverage |
34.94662 / 140.36998
North Pacific Ocean
PA BLB
|
Speed: 13.9 kn Course: 59.8° |
|
| 2026-05-12 11:36 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.92618 / 140.32719
PA BLB
|
Speed: 13.7 kn Course: 59° |
| 2026-05-12 11:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.92491 / 140.32452
PA BLB
|
Speed: 13.4 kn Course: 59.4° |
| 2026-05-12 11:30 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.91398 / 140.30208
PA BLB
|
Speed: 13.3 kn Course: 59° |
| 2026-05-12 11:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.90173 / 140.27695
PA BLB
|
Speed: 13 kn Course: 60.3° |
| 2026-05-12 11:10 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.87713 / 140.22603
PA BLB
|
Speed: 12.7 kn Course: 58° |
| 2026-05-12 10:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.83032 / 140.13123
PA BLB
|
Speed: 12.4 kn Course: 61° |
| 2026-05-12 10:38 | Change Sea Area | Japanese part of the North Pacific Ocean Japanese part of the Philippine Sea |
34.82093 / 140.11134
North Pacific Ocean
PA BLB
|
Speed: 12.4 kn Course: 61° |
| 2026-05-12 10:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.82093 / 140.11134
PA BLB
|
Speed: 12.4 kn Course: 62° |