NAVIGATIO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 8 h, 58 mins |
| Distance Travelled | 23.71 nm |
| Remaining Distance | 293.15 nm |
| AVG Speed | 9.2 Knots |
| MAX Speed | 10.8 Knots |
| AVG Wind | 10.9 knots |
| MAX Wind | 14.3 knots |
| MIN Temp | 4°C / 39.2°F |
| MAX Temp | 7.4°C / 45.32°F |
| Draught | 2.2 m |
| Position Received | 23 h, 6 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.8 Knots |
| Course | 171.1° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 23 h, 6 m ago |
Info
Information
The current position of NAVIGATIO is in North Sea with coordinates 53.16665° / 7.37082° as reported on 2026-03-30 19:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.8 Knots and is heading at the port of ANTWERP. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-01 03:11 LT
The vessel NAVIGATIO (MMSI: 244556475) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NAVIGATIO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NAVIGATIO as reported by AIS is 2.2 meters
Weather
| Temperature | 4.5°C / 40.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 314° NW |
| Pressure | 1019.5 hPa |
| Humidity | 83.5 % |
| Cloud Coverage | 8 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 12:18 | 2026-03-30 15:59 | 3 h | |
| 2026-03-26 18:50 | 2026-03-27 06:14 | 11 h | |
| 2026-03-26 08:56 | 2026-03-26 09:31 | 35 m | |
| 2026-03-23 15:10 | 2026-03-26 06:42 | 2 d | |
| 2026-03-21 00:21 | 2026-03-23 09:43 | 2 d | |
| 2026-03-18 16:00 | 2026-03-19 07:39 | 15 h | |
| 2026-03-17 20:03 | 2026-03-18 14:38 | 18 h | |
| 2026-03-16 11:31 | 2026-03-17 13:48 | 1 d | |
| 2026-03-02 07:15 | 2026-03-16 06:28 | 13 d | |
| 2026-02-24 13:20 | 2026-02-27 14:14 | 3 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 07:14 | 2026-03-30 14:18 | 127.26 nm | |||
| 2026-03-26 10:31 | 2026-03-26 19:50 | 53.64 nm | |||
| 2026-03-26 07:42 | 2026-03-26 09:56 | 2.99 nm | |||
| 2026-03-23 10:43 | 2026-03-23 16:10 | 20.83 nm | |||
| 2026-03-19 08:39 | 2026-03-21 01:21 | 58.92 nm | |||
| 2026-03-18 15:38 | 2026-03-18 17:00 | 2.86 nm | |||
| 2026-03-17 14:48 | 2026-03-17 21:03 | 32.91 nm | |||
| 2026-03-16 07:28 | 2026-03-16 12:31 | 24.63 nm | |||
| 2026-02-27 15:14 | 2026-03-02 08:15 | 10.73 nm | |||
| 2026-02-23 15:05 | 2026-02-24 14:20 | 9.81 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 19:07 | OUT of Coverage |
53.16665 / 7.37082
North Sea
|
Speed: 8.8 kn Course: 171.1° |
|
| 2026-03-30 18:19 | IN Coverage |
53.26520 / 7.39627
North Sea
|
Speed: 9.8 kn Course: 185.9° |
|
| 2026-03-30 16:24 | OUT of Coverage |
53.32318 / 7.03855
North Sea
|
Speed: 7.7 kn Course: 85.3° |
|
| 2026-03-30 16:22 | Change Sea Area | German part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
53.32278 / 7.02993
North Sea
|
Speed: 7.5 kn Course: 79° |
| 2026-03-30 15:59 | PORT DEPARTURE |
|
53.32091 / 6.96399
WILLEBROEK
|
Speed: 7.2 kn Course: 105.3° |
| 2026-03-30 15:52 | START Moving |
53.32395 / 6.94433
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 4.3 kn Course: 67.6° |
|
| 2026-03-30 15:51 | Status Changed | Under way using engine Moored |
53.32294 / 6.94267
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 13:07 | Status Changed | Moored Under way using engine |
53.32243 / 6.94205
[NL] DELFZIJL
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 12:45 | STOP Moving |
53.32254 / 6.94223
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-30 12:41 | START Moving |
53.32101 / 6.94107
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 3.1 kn Course: 33.1° |