GODETIA
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 11 h, 31 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 31.13 nm |
| AVG Speed | 6.1 Knots |
| MAX Speed | 7.2 Knots |
| Draught | 0.3 m |
| AVG Wind | 4.5 knots |
| MAX Wind | 6.7 knots |
| MIN Temp | 3.8°C / 38.84°F |
| MAX Temp | 9.2°C / 48.56°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7 Knots |
| Course | 117.5° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of GODETIA is in North Sea with coordinates 51.96212° / 5.33676° as reported on 2026-03-31 09:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7 Knots and is currently inside the port of WIJK BIJ DUURSTEDE.
The vessel GODETIA (MMSI: 205504690) is a Cargo It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GODETIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GODETIA as reported by AIS is 0.3 meters
Weather
| Temperature | 9.7°C / 49.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 293° WNW |
| Pressure | 1026.9 hPa |
| Humidity | 62.7 % |
| Cloud Coverage | 60 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 10:43 | |||
| 2026-03-30 14:20 | 2026-03-30 23:12 | 8 h | |
| 2026-03-30 13:37 | 2026-03-30 13:58 | 21 m | |
| 2026-03-28 16:56 | 2026-03-30 08:57 | 1 d | |
| 2026-03-28 10:53 | 2026-03-28 11:25 | 32 m | |
| 2026-03-27 15:52 | 2026-03-28 09:53 | 18 h | |
| 2026-03-27 12:51 | 2026-03-27 13:15 | 23 m | |
| 2026-03-26 12:14 | 2026-03-27 12:39 | 1 d | |
| 2026-03-26 08:35 | 2026-03-26 09:32 | 57 m | |
| 2026-03-19 13:53 | 2026-03-23 16:09 | 4 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 23:12 | 2026-03-31 10:43 | 31.13 nm | |||
| 2026-03-30 13:58 | 2026-03-30 14:20 | 2.06 nm | |||
| 2026-03-30 08:57 | 2026-03-30 13:37 | 33.59 nm | |||
| 2026-03-28 11:25 | 2026-03-28 16:56 | 34.76 nm | |||
| 2026-03-28 09:53 | 2026-03-28 10:53 | 4.74 nm | |||
| 2026-03-27 13:15 | 2026-03-27 15:52 | 0.32 nm | |||
| 2026-03-27 12:39 | 2026-03-27 12:51 | 0.30 nm | |||
| 2026-03-26 09:32 | 2026-03-26 12:14 | 6.55 nm | |||
| 2026-03-23 16:09 | 2026-03-26 08:35 | 113.18 nm | |||
| 2026-03-18 10:17 | 2026-03-19 13:53 | 79.17 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:00 | START Moving |
51.96697 / 5.32050
[NL] WIJK BIJ DUURSTEDE
|
Speed: 3.6 kn Course: 113.4° |
|
| 2026-03-31 08:43 | STOP Moving |
51.96763 / 5.31765
[NL] WIJK BIJ DUURSTEDE
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-31 08:43 | PORT ARRIVAL |
|
51.96763 / 5.31761
[NL] WIJK BIJ DUURSTEDE
|
Speed: 1.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-31 05:39 | START Moving | --- |
52.17531 / 4.99444
VERBINDINGSSLUIS
|
Speed: 4 kn Course: 182.2° |
| 2026-03-31 05:37 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.17707 / 4.99463
VERBINDINGSSLUIS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 23:35 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.17730 / 4.99462
VERBINDINGSSLUIS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 23:16 | STOP Moving | --- |
52.17733 / 4.99465
VERBINDINGSSLUIS
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-30 21:12 | PORT DEPARTURE |
|
52.36497 / 4.95747
VERBINDINGSSLUIS
|
Speed: 6.2 kn Course: 168.6° |
| 2026-03-30 20:05 | START Moving |
52.42032 / 4.81477
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: 3.4 kn Course: 91.1° |
|
| 2026-03-30 20:02 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.41896 / 4.81359
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: Course: -1° |