HEI-DI
Dredging or underwater ops
Current Trip
| Time Travelled | 20 h, 0 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 36.20 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knop |
| MAX Speed | 7.1 Knop |
| AVG Wind | 7.3 knots |
| MAX Wind | 10.2 knots |
| MIN Temp | 5.4°C / 41.72°F |
| MAX Temp | 11.4°C / 52.52°F |
| Djupgående | 0.2 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of HEI-DI is in North Sea with coordinates 52.37530° / 4.97799° as reported on 2026-04-01 02:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop
The vessel HEI-DI (MMSI: 244830948) is a Dredging or underwater ops It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HEI-DI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HEI-DI as reported by AIS is 0.2 meters
Weather
| Temperature | 4.9°C / 40.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | --- |
| Direction | 21° NNE |
| Pressure | 1027.3 hPa |
| Humidity | 88.6 % |
| Cloud Coverage | 57 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 15:43 | 2026-03-31 08:49 | 17 h | |
| 2026-03-30 11:17 | 2026-03-30 11:46 | 29 m | |
| 2026-03-30 11:15 | |||
| 2026-03-27 10:49 | 2026-03-30 09:42 | 2 d | |
| 2026-03-06 16:55 | 2026-03-09 15:51 | 2 d | |
| 2026-03-06 08:12 | 2026-03-06 08:49 | 36 m | |
| 2026-03-05 11:44 | 2026-03-06 07:46 | 20 h | |
| 2026-03-03 15:35 | 2026-03-05 09:21 | 1 d | |
| 2026-02-18 15:34 | 2026-03-03 11:34 | 12 d | |
| 2026-02-17 13:18 | 2026-02-18 08:18 | 18 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 17 | ||
| 8 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 11:46 | 2026-03-30 15:43 | 27.43 nm | |||
| 2026-03-30 09:42 | 2026-03-30 11:17 | 5.77 nm | |||
| 2026-03-30 09:42 | 2026-03-30 11:15 | 5.75 nm | |||
| 2026-03-09 15:51 | 2026-03-27 10:49 | 8.60 nm | |||
| 2026-03-06 08:49 | 2026-03-06 16:55 | 6.06 nm | |||
| 2026-03-06 07:46 | 2026-03-06 08:12 | 2.59 nm | |||
| 2026-03-05 09:21 | 2026-03-05 11:44 | 17.87 nm | |||
| 2026-03-03 11:34 | 2026-03-03 15:35 | 23.75 nm | |||
| 2026-02-18 08:18 | 2026-02-18 15:34 | 39.36 nm | |||
| 2026-02-17 08:02 | 2026-02-17 13:18 | 11.99 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 13:35 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.37526 / 4.97798
ROTTERDAM
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 13:31 | STARTAR förflyttning | --- |
52.37449 / 4.97372
ROTTERDAM
|
Fart: 5.1 kn Kurs: 99° |
| 2026-03-31 13:15 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.37448 / 4.97054
ROTTERDAM
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 12:17 | STARTAR förflyttning | --- |
52.38450 / 5.12891
ROTTERDAM
|
Fart: 5.7 kn Kurs: 291.5° |
| 2026-03-31 12:14 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
52.38423 / 5.13188
ROTTERDAM
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-31 12:11 | Status ändrad | Moored Under way using engine |
52.38410 / 5.13183
ROTTERDAM
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-31 11:51 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.38412 / 5.13187
ROTTERDAM
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 10:52 | STARTAR förflyttning | --- |
52.37892 / 4.96360
ROTTERDAM
|
Fart: 4.7 kn Kurs: 122.5° |
| 2026-03-31 10:40 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.37971 / 4.96068
ROTTERDAM
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 06:49 | AVGÅTT HAMN |
|
52.04599 / 5.10764
ROTTERDAM
|
Fart: 5.1 kn Kurs: 334.9° |