FATAMORGANA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 19 h, 55 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 86.17 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.1 Knop |
| MAX Speed | 20 Knop |
| AVG Wind | 7.1 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 3.5°C / 38.3°F |
| MAX Temp | 10.4°C / 50.72°F |
| Djupgående | 0 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 5.5 Knop |
| Kurs | 41° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
info
Information
The current position of FATAMORGANA is in North Sea with coordinates 53.06354° / 5.80400° as reported on 2026-04-01 05:56 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.5 Knop
The vessel FATAMORGANA (MMSI: 244660061) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FATAMORGANA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 5.3°C / 41.54°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 157° SSE |
| Pressure | 1026.5 hPa |
| Humidity | 86.9 % |
| Cloud Coverage | 84 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 19:38 | 2026-03-31 10:02 | 14 h | |
| 2026-03-30 15:27 | 2026-03-30 15:41 | 13 m | |
| 2026-03-27 13:02 | 2026-03-27 13:04 | 2 m | |
| 2026-03-26 19:04 | 2026-03-27 10:02 | 14 h | |
| 2026-03-26 15:25 | 2026-03-26 15:37 | 12 m | |
| 2026-03-25 17:45 | 2026-03-25 17:55 | 9 m | |
| 2026-03-25 13:29 | 2026-03-25 14:54 | 1 h | |
| 2026-03-25 11:23 | 2026-03-25 11:55 | 31 m | |
| 2026-03-24 22:08 | 2026-03-25 10:15 | 12 h | |
| 2026-03-24 20:13 | 2026-03-24 20:31 | 18 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 46 | ||
| 31 | ||
| 26 | ||
| 24 | ||
| 11 | ||
| 11 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 17:41 | 2026-03-30 21:38 | 18.32 nm | |||
| 2026-03-27 14:04 | 2026-03-30 17:27 | 68.11 nm | |||
| 2026-03-27 11:02 | 2026-03-27 14:02 | 20.89 nm | |||
| 2026-03-26 16:37 | 2026-03-26 20:04 | 16.04 nm | |||
| 2026-03-25 18:55 | 2026-03-26 16:25 | 67.59 nm | |||
| 2026-03-25 15:54 | 2026-03-25 18:45 | 20.37 nm | |||
| 2026-03-25 12:55 | 2026-03-25 14:29 | 11.74 nm | |||
| 2026-03-25 11:15 | 2026-03-25 12:23 | 13.34 nm | |||
| 2026-03-24 21:31 | 2026-03-24 23:08 | 12.53 nm | |||
| 2026-03-24 19:00 | 2026-03-24 21:13 | 11.72 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 03:29 | STARTAR förflyttning | --- |
52.85422 / 5.67817
EEMSKANAAL
|
Fart: 3.1 kn Kurs: 15° |
| 2026-04-01 03:18 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.85156 / 5.67651
EEMSKANAAL
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-01 03:08 | STARTAR förflyttning | --- |
52.84390 / 5.67233
EEMSKANAAL
|
Fart: 3.8 kn Kurs: 13.8° |
| 2026-04-01 03:06 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
52.84228 / 5.67155
EEMSKANAAL
|
Fart: 1.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 21:45 | Status ändrad | Moored Under way using engine |
52.84212 / 5.67138
EEMSKANAAL
|
Fart: Kurs: 3° |
| 2026-03-31 21:27 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.84205 / 5.67141
EEMSKANAAL
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 19:30 | STARTAR förflyttning | --- |
52.74536 / 5.38680
EEMSKANAAL
|
Fart: 3.8 kn Kurs: 96.9° |
| 2026-03-31 19:27 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
52.74386 / 5.38488
EEMSKANAAL
|
Fart: 1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 18:33 | Status ändrad | Moored Under way using engine |
52.74380 / 5.38520
EEMSKANAAL
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 330° |
| 2026-03-31 18:14 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.74377 / 5.38527
EEMSKANAAL
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 331° |