FATAMORGANA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 10 h, 45 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 4 h, 31 mins |
| Distance Travelled | 66.79 nm |
| Remaining Distance | 33.61 nm |
| AVG Speed | 7.8 Knopen |
| MAX Speed | 10.7 Knopen |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 7.2°C / 44.96°F |
| MAX Temp | 10.4°C / 50.72°F |
| Diepgang | 0 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 7.6 Knopen |
| Koers | 31.5° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of FATAMORGANA is in North Sea with coordinates 52.78495° / 5.59675° as reported on 2026-03-31 20:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.6 Knopen and is heading at the port of KOOTSTERTILLE. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-01 01:18 LT
The vessel FATAMORGANA (MMSI: 244660061) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FATAMORGANA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.3°C / 45.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 327° NNW |
| Pressure | 1028 hPa |
| Humidity | 86.9 % |
| Cloud Coverage | 34 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 19:38 | 2026-03-31 10:02 | 14 h | |
| 2026-03-30 15:27 | 2026-03-30 15:41 | 13 m | |
| 2026-03-27 13:02 | 2026-03-27 13:04 | 2 m | |
| 2026-03-26 19:04 | 2026-03-27 10:02 | 14 h | |
| 2026-03-26 15:25 | 2026-03-26 15:37 | 12 m | |
| 2026-03-25 17:45 | 2026-03-25 17:55 | 9 m | |
| 2026-03-25 13:29 | 2026-03-25 14:54 | 1 h | |
| 2026-03-25 11:23 | 2026-03-25 11:55 | 31 m | |
| 2026-03-24 22:08 | 2026-03-25 10:15 | 12 h | |
| 2026-03-24 20:13 | 2026-03-24 20:31 | 18 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 46 | ||
| 31 | ||
| 26 | ||
| 24 | ||
| 11 | ||
| 11 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 17:41 | 2026-03-30 21:38 | 18.32 nm | |||
| 2026-03-27 14:04 | 2026-03-30 17:27 | 68.11 nm | |||
| 2026-03-27 11:02 | 2026-03-27 14:02 | 20.89 nm | |||
| 2026-03-26 16:37 | 2026-03-26 20:04 | 16.04 nm | |||
| 2026-03-25 18:55 | 2026-03-26 16:25 | 67.59 nm | |||
| 2026-03-25 15:54 | 2026-03-25 18:45 | 20.37 nm | |||
| 2026-03-25 12:55 | 2026-03-25 14:29 | 11.74 nm | |||
| 2026-03-25 11:15 | 2026-03-25 12:23 | 13.34 nm | |||
| 2026-03-24 21:31 | 2026-03-24 23:08 | 12.53 nm | |||
| 2026-03-24 19:00 | 2026-03-24 21:13 | 11.72 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 19:30 | Start beweging | --- |
52.74536 / 5.38680
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 3.8 kn Koers: 96.9° |
| 2026-03-31 19:27 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.74386 / 5.38488
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 1 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 18:33 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.74380 / 5.38520
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 330° |
| 2026-03-31 18:14 | Stop beweging | --- |
52.74377 / 5.38527
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 331° |
| 2026-03-31 16:48 | Start beweging | --- |
52.85098 / 5.67616
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 3.1 kn Koers: 198.1° |
| 2026-03-31 16:31 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.85586 / 5.67862
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 16:23 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.85604 / 5.67865
EEMSKANAAL
|
Snelheid: Koers: 199° |
| 2026-03-31 16:04 | Stop beweging | --- |
52.85596 / 5.67871
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 15:36 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.90784 / 5.69965
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 8.1 kn Koers: 165° |
| 2026-03-31 15:30 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.92113 / 5.69564
EEMSKANAAL
|
Snelheid: 7.2 kn Koers: 162.9° |