VENTJAGER
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 86.74 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.8 Knop |
| MAX Speed | 10.5 Knop |
| AVG Wind | 10.8 knots |
| MAX Wind | 21 knots |
| MIN Temp | 0.3°C / 32.54°F |
| MAX Temp | 9.9°C / 49.82°F |
| Djupgående | 0 m |
| Position mottagen | 2 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 0.3 Knop |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 2 m sen |
Info
info
Information
The current position of VENTJAGER is in North Sea with coordinates 51.81776° / 5.03817° as reported on 2026-03-30 05:39 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.3 Knop
The vessel VENTJAGER (MMSI: 244250844) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VENTJAGER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 5.3°C / 41.54°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 308° NW |
| Pressure | 1016 hPa |
| Humidity | 81.9 % |
| Cloud Coverage | 45 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-26 13:11 | 2026-03-26 14:29 | 1 h | |
| 2026-03-26 07:54 | 2026-03-26 09:00 | 1 h | |
| 2026-03-25 12:44 | 2026-03-25 12:57 | 12 m | |
| 2026-03-25 09:41 | 2026-03-25 10:11 | 29 m | |
| 2026-03-20 21:30 | 2026-03-20 22:02 | 32 m | |
| 2026-03-20 08:12 | 2026-03-20 08:52 | 40 m | |
| 2026-03-18 23:20 | 2026-03-20 07:44 | 1 d | |
| 2026-03-18 12:38 | 2026-03-18 15:59 | 3 h | |
| 2026-03-18 10:41 | 2026-03-18 11:16 | 35 m | |
| 2026-03-17 15:46 | 2026-03-17 15:55 | 9 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 09:00 | 2026-03-26 13:11 | 18.29 nm | |||
| 2026-03-25 12:57 | 2026-03-26 07:54 | 10.47 nm | |||
| 2026-03-25 10:11 | 2026-03-25 12:44 | 10.19 nm | |||
| 2026-03-20 22:02 | 2026-03-25 09:41 | 56.23 nm | |||
| 2026-03-20 08:52 | 2026-03-20 21:30 | 75.70 nm | |||
| 2026-03-20 07:44 | 2026-03-20 08:12 | 2.27 nm | |||
| 2026-03-18 15:59 | 2026-03-18 23:20 | 58.08 nm | |||
| 2026-03-18 11:16 | 2026-03-18 12:38 | 7.05 nm | |||
| 2026-03-17 15:55 | 2026-03-18 10:41 | 46.62 nm | |||
| 2026-03-17 12:13 | 2026-03-17 15:46 | 6.68 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 05:26 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.81771 / 5.03735
DEEST
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-30 05:25 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.81771 / 5.03730
DEEST
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 05:08 | STOPPAR förflyttning | --- |
51.81859 / 5.03669
DEEST
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 04:26 | STARTAR förflyttning | --- |
51.82511 / 4.91369
DEEST
|
Fart: 4.1 kn Kurs: 53.9° |
| 2026-03-30 04:19 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
51.82349 / 4.91377
DEEST
|
Fart: 1.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 04:16 | Status ändrad | Moored Default |
51.82319 / 4.91386
DEEST
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-30 04:10 | Status ändrad | Default Moored |
51.82320 / 4.91386
DEEST
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-30 03:16 | Status ändrad | Moored Default |
51.82320 / 4.91387
DEEST
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-30 03:08 | Status ändrad | Default Moored |
51.82167 / 4.91333
DEEST
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-30 02:46 | Status ändrad | Moored Default |
51.82319 / 4.91386
DEEST
|
Fart: Kurs: -1° |