MARIANA
Other Type
Current Trip
| Trip Time | 4 h, 53 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 23.93 nm |
| AVG Speed | 5.3 Knop |
| MAX Speed | 6.1 Knop |
| Djupgående | 1.9 m |
| AVG Wind | 14.2 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 7.6°C / 45.68°F |
| MAX Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| Position mottagen | 1 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 0.1 Knop |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 1 m sen |
Info
Information
The current position of MARIANA is in North Sea with coordinates 51.65429° / 6.60058° as reported on 2026-03-31 02:57 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knop and is currently inside the port of WESEL.
The vessel MARIANA (MMSI: 211183670) is a Other Type It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MARIANA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MARIANA as reported by AIS is 1.9 meters
Weather
| Temperature | 1.9°C / 35.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 282° WNW |
| Pressure | 1024.8 hPa |
| Humidity | 94.3 % |
| Cloud Coverage | 9 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:44 | |||
| 2026-03-30 13:13 | 2026-03-30 13:51 | 37 m | |
| 2026-03-29 17:24 | 2026-03-30 07:22 | 13 h | |
| 2026-03-28 10:15 | 2026-03-28 11:09 | 53 m | |
| 2026-03-23 13:59 | 2026-03-28 07:53 | 4 d | |
| 2026-03-23 10:57 | 2026-03-23 11:32 | 35 m | |
| 2026-03-22 17:42 | 2026-03-23 07:44 | 14 h | |
| 2026-03-20 18:14 | 2026-03-21 05:48 | 11 h | |
| 2026-03-19 18:32 | 2026-03-20 06:47 | 12 h | |
| 2026-03-19 07:38 | 2026-03-19 08:34 | 55 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 20 | ||
| 19 | ||
| 17 | ||
| 16 | ||
| 11 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 13:51 | 2026-03-30 18:44 | 23.93 nm | |||
| 2026-03-30 07:22 | 2026-03-30 13:13 | 27.67 nm | |||
| 2026-03-28 11:09 | 2026-03-29 17:24 | 108.15 nm | |||
| 2026-03-28 07:53 | 2026-03-28 10:15 | 9.81 nm | |||
| 2026-03-23 11:32 | 2026-03-23 13:59 | 11.15 nm | |||
| 2026-03-23 07:44 | 2026-03-23 10:57 | 13.81 nm | |||
| 2026-03-21 05:48 | 2026-03-22 17:42 | 149.77 nm | |||
| 2026-03-20 06:47 | 2026-03-20 18:14 | 110.83 nm | |||
| 2026-03-19 08:34 | 2026-03-19 18:32 | 84.57 nm | |||
| 2026-03-05 05:54 | 2026-03-19 07:38 | 365.97 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 16:45 | STOPPAR förflyttning |
51.65437 / 6.60017
[DE] WESEL
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-30 16:44 | ANLÄNDER HAMN |
|
51.65437 / 6.60017
[DE] WESEL
|
Fart: 2.8 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 13:06 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.81564 / 6.27519
DELDEN
|
Fart: 6.1 kn Kurs: 128° |
| 2026-03-30 13:02 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.82017 / 6.26660
DELDEN
|
Fart: 6 kn Kurs: 125.5° |
| 2026-03-30 11:51 | AVGÅTT HAMN |
|
51.84832 / 6.11383
DELDEN
|
Fart: 5 kn Kurs: 105.5° |
| 2026-03-30 11:49 | STARTAR förflyttning |
51.84911 / 6.10979
[NL] TOLKAMER
|
Fart: 4.1 kn Kurs: 109.2° |
|
| 2026-03-30 11:14 | STOPPAR förflyttning |
51.84967 / 6.10661
[NL] TOLKAMER
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-30 11:13 | ANLÄNDER HAMN |
|
51.84967 / 6.10660
[NL] TOLKAMER
|
Fart: 0.8 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 05:22 | AVGÅTT HAMN |
|
52.10778 / 6.21612
DELDEN
|
Fart: 5.2 kn Kurs: 135.3° |
| 2026-03-30 05:16 | Status ändrad | Under way using engine Default |
52.11371 / 6.20501
[NL] ZUTPHEN
|
Fart: 4.2 kn Kurs: -1° |