THEODELA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 h, 34 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 14.65 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10 Knop |
| MAX Speed | 10.6 Knop |
| AVG Wind | 10.2 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 9°C / 48.2°F |
| MAX Temp | 9.6°C / 49.28°F |
| Djupgående | 3 m |
| Position mottagen | 6 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 9.6 Knop |
| Kurs | 340.6° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 6 m sen |
Info
Information
The current position of THEODELA is in North Sea with coordinates 51.02390° / 6.97377° as reported on 2026-03-30 15:28 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.6 Knop
The vessel THEODELA (MMSI: 205415190) is a Tanker It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of THEODELA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of THEODELA as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 9.3°C / 48.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 317° NW |
| Pressure | 1017.4 hPa |
| Humidity | 59.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 16:41 | 2026-03-30 16:01 | 23 h | |
| 2026-03-27 13:30 | 2026-03-28 07:51 | 18 h | |
| 2026-03-26 19:36 | 2026-03-27 12:37 | 17 h | |
| 2026-03-25 21:48 | 2026-03-26 17:43 | 19 h | |
| 2026-03-24 15:21 | 2026-03-25 06:49 | 15 h | |
| 2026-03-22 16:05 | 2026-03-23 04:17 | 12 h | |
| 2026-03-19 08:04 | 2026-03-19 11:21 | 3 h | |
| 2026-03-18 12:01 | 2026-03-19 07:02 | 19 h | |
| 2026-03-17 13:20 | 2026-03-17 14:15 | 55 m | |
| 2026-03-16 12:19 | 2026-03-17 01:07 | 12 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 07:51 | 2026-03-29 16:41 | 184.45 nm | |||
| 2026-03-27 12:37 | 2026-03-27 13:30 | 3.13 nm | |||
| 2026-03-26 17:43 | 2026-03-26 19:36 | 18.51 nm | |||
| 2026-03-25 06:49 | 2026-03-25 21:48 | 159.32 nm | |||
| 2026-03-23 04:17 | 2026-03-24 15:21 | 199.06 nm | |||
| 2026-03-19 11:21 | 2026-03-22 16:05 | 192.25 nm | |||
| 2026-03-19 07:02 | 2026-03-19 08:04 | 10.10 nm | |||
| 2026-03-17 14:15 | 2026-03-18 12:01 | 101.51 nm | |||
| 2026-03-17 01:07 | 2026-03-17 13:20 | 86.98 nm | |||
| 2026-03-16 11:45 | 2026-03-16 12:19 | 5.32 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 15:33 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.03527 / 6.95957
GODORF
|
Fart: 9.6 kn Kurs: 340.6° |
| 2026-03-30 15:11 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.98313 / 6.98490
GODORF
|
Fart: 10.3 kn Kurs: 304° |
| 2026-03-30 15:01 | Status ändrad | Default Under way using engine |
50.96184 / 6.99310
GODORF
|
Fart: 10.4 kn Kurs: 51.1° |
| 2026-03-30 14:22 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.89216 / 7.04620
GODORF
|
Fart: 10 kn Kurs: 321° |
| 2026-03-30 14:21 | Status ändrad | Default Under way using engine |
50.89084 / 7.04830
GODORF
|
Fart: 9.9 kn Kurs: 42.1° |
| 2026-03-30 14:16 | Status ändrad | Under way using engine Default |
50.87671 / 7.04920
GODORF
|
Fart: 10.3 kn Kurs: 68° |
| 2026-03-30 14:01 | STARTAR förflyttning | --- |
50.85081 / 6.99733
GODORF
|
Fart: 10.6 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-30 14:01 | AVGÅTT HAMN |
|
50.85081 / 6.99733
GODORF
|
Fart: 5.5 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-30 13:57 | I täckningsområde |
50.87671 / 7.04920
North Sea
|
Fart: 9.9 kn Kurs: 42.1° |
|
| 2026-03-29 14:26 | UTANFÖR täckningsområde |
50.85281 / 7.00385
North Sea
[DE] GODORF
|
Fart: 4 kn Kurs: 241.4° |