ARKLOW ARTIST
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 18 h, 39 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 48.63 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Узлы |
| MAX Speed | 14.5 Узлы |
| AVG Wind | 8.4 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 8.1°C / 46.58°F |
| MAX Temp | 11°C / 51.8°F |
| Осадка | 7.3 м |
| Позиция Получена | 2 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | At anchor |
| Скорость | 0.3 Узлы |
| Курс | 100° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 2 m тому назад |
Info
Information
The current position of ARKLOW ARTIST is in North Sea with coordinates 51.78697° / 3.33935° as reported on 2026-04-01 05:32 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.3 Узлы
The vessel ARKLOW ARTIST (IMO: 9851983, MMSI: 250006306) is a Cargo It's sailing under the flag of [IE] Ireland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARKLOW ARTIST is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARKLOW ARTIST as reported by AIS is 7.3 meters
Weather
| Temperature | 8.9°C / 48.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 188° S |
| Pressure | 1026 hPa |
| Humidity | 93.2 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 17:52 | 2026-03-31 12:55 | 2 d | |
| 2026-03-23 16:22 | 2026-03-25 22:07 | 2 d | |
| 2026-03-19 22:51 | 2026-03-20 19:51 | 21 h | |
| 2026-03-09 16:17 | 2026-03-13 10:00 | 3 d | |
| 2026-03-06 03:14 | 2026-03-06 04:09 | 54 m | |
| 2026-03-01 13:31 | 2026-03-02 19:51 | 1 d | |
| 2026-02-26 03:53 | 2026-02-26 21:33 | 17 h | |
| 2026-02-17 11:46 | 2026-02-20 14:28 | 3 d | |
| 2026-02-15 07:27 | 2026-02-16 23:07 | 1 d | |
| 2026-02-07 22:36 | 2026-02-08 07:01 | 8 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 22:07 | 2026-03-28 17:52 | 561.80 морская миля | |||
| 2026-03-20 19:51 | 2026-03-23 16:22 | 164.68 морская миля | |||
| 2026-03-13 10:00 | 2026-03-19 22:51 | 1031.76 морская миля | |||
| 2026-03-06 04:09 | 2026-03-09 16:17 | 670.08 морская миля | |||
| 2026-03-02 19:51 | 2026-03-06 03:14 | 752.68 морская миля | |||
| 2026-02-26 21:33 | 2026-03-01 13:31 | 628.66 морская миля | |||
| 2026-02-20 14:28 | 2026-02-26 03:53 | 1203.45 морская миля | |||
| 2026-02-16 23:07 | 2026-02-17 11:46 | 80.22 морская миля | |||
| 2026-02-08 07:01 | 2026-02-15 07:27 | 1427.18 морская миля | |||
| 2026-02-07 03:51 | 2026-02-07 22:36 | 127.74 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 05:11 | Статус изменился | At anchor Default |
51.78735 / 3.33965
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: -1° |
| 2026-04-01 05:05 | Статус изменился | Default At anchor |
51.78749 / 3.33983
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 131° |
| 2026-03-31 23:35 | Статус изменился | At anchor Default |
51.78679 / 3.34264
GHENT
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 270° |
| 2026-03-31 23:32 | Статус изменился | Default At anchor |
51.78670 / 3.34268
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 277° |
| 2026-03-31 19:59 | Статус изменился | At anchor Default |
51.78562 / 3.33982
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 25° |
| 2026-03-31 19:56 | Статус изменился | Default At anchor |
51.78565 / 3.33978
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 25° |
| 2026-03-31 17:22 | Статус изменился | At anchor Default |
51.78543 / 3.34206
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 1° |
| 2026-03-31 17:20 | Статус изменился | Default At anchor |
51.78538 / 3.34217
GHENT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 0° |
| 2026-03-31 16:43 | Статус изменился | At anchor Under way using engine |
51.78706 / 3.34352
GHENT
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 247° |
| 2026-03-31 16:42 | Статус изменился | Under way using engine At anchor |
51.78717 / 3.34386
GHENT
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 244° |