PALATINE
Ro-Ro Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 7 h, 40 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 3 h, 6 mins |
| Distance Travelled | 116.95 морская миля |
| Remaining Distance | 47.28 морская миля |
| AVG Speed | 15.8 Узлы |
| MAX Speed | 18.4 Узлы |
| AVG Wind | 4.5 knots |
| MAX Wind | 7.2 knots |
| MIN Temp | 8.3°C / 46.94°F |
| MAX Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| Осадка | 6.4 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 14.7 Узлы |
| Курс | 263.5° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of PALATINE is in North Sea with coordinates 51.48311° / 1.43548° as reported on 2026-04-01 02:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.7 Узлы and is heading at the port of PURFLEET. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-01 05:37 LT
The vessel PALATINE (IMO: 9376701, MMSI: 248064000) is a Ro-Ro Cargo that was built in 2009 ( 17 лет ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PALATINE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PALATINE as reported by AIS is 6.4 meters
Weather
| Temperature | 9.9°C / 49.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 259° W |
| Pressure | 1026.8 hPa |
| Humidity | 90.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 05:22 | 2026-03-31 18:51 | 13 h | |
| 2026-03-29 06:43 | 2026-03-30 17:08 | 1 d | |
| 2026-03-28 06:28 | 2026-03-28 16:59 | 10 h | |
| 2026-03-27 07:39 | 2026-03-27 18:13 | 10 h | |
| 2026-03-26 06:21 | 2026-03-26 19:58 | 13 h | |
| 2026-03-25 08:56 | 2026-03-25 18:11 | 9 h | |
| 2026-03-24 06:13 | 2026-03-24 20:04 | 13 h | |
| 2026-03-23 07:40 | 2026-03-23 18:07 | 10 h | |
| 2026-03-21 08:56 | 2026-03-22 16:49 | 1 d | |
| 2026-03-20 07:51 | 2026-03-20 18:14 | 10 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:08 | 2026-03-31 07:22 | 161.11 морская миля | |||
| 2026-03-28 17:59 | 2026-03-29 07:43 | 165.26 морская миля | |||
| 2026-03-27 18:13 | 2026-03-28 07:28 | 161.46 морская миля | |||
| 2026-03-26 20:58 | 2026-03-27 07:39 | 164.39 морская миля | |||
| 2026-03-25 18:11 | 2026-03-26 07:21 | 161.53 морская миля | |||
| 2026-03-24 21:04 | 2026-03-25 08:56 | 164.83 морская миля | |||
| 2026-03-23 18:07 | 2026-03-24 07:13 | 162.09 морская миля | |||
| 2026-03-22 17:49 | 2026-03-23 07:40 | 165.51 морская миля | |||
| 2026-03-20 18:14 | 2026-03-21 09:56 | 161.35 морская миля | |||
| 2026-03-19 20:59 | 2026-03-20 07:51 | 164.19 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 23:10 | Изменение морского района | United Kingdom part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
51.92871 / 2.58311
North Sea
|
Скорость: 15.8 kn Курс: 231.9° |
| 2026-03-31 18:51 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.90619 / 4.22599
NLRTM<=>GBPFT
|
Скорость: 6.2 kn Курс: 346° |
| 2026-03-31 18:49 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
51.90252 / 4.22727
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: 5.2 kn Курс: 350° |
| 2026-03-31 18:46 | Начало движения |
51.89923 / 4.22811
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: 3.4 kn Курс: 350° |
|
| 2026-03-31 09:38 | Статус изменился | Moored Default |
51.89796 / 4.23166
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: Курс: -1° |
| 2026-03-31 09:35 | Статус изменился | Default Moored |
51.89797 / 4.23166
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: Курс: 322° |
| 2026-03-31 05:43 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
51.89795 / 4.23165
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: Курс: 322° |
| 2026-03-31 05:23 | Окончание движения |
51.89781 / 4.23044
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 277° |
|
| 2026-03-31 05:22 | Порт |
|
51.89783 / 4.23043
[NL] ROZENBURG
|
Скорость: 0.6 kn Курс: 273° |
| 2026-03-31 00:17 | Изменение морского района | Dutch part of the North Sea Belgian part of the North Sea |
51.83517 / 2.59924
North Sea
|
Скорость: 14.4 kn Курс: 90.3° |