PALATINE
Ro-Ro Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 6 h, 11 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 4 h, 23 mins |
| Distance Travelled | 94.28 nm |
| Remaining Distance | 70.10 nm |
| AVG Speed | 15.9 Knopen |
| MAX Speed | 18.4 Knopen |
| AVG Wind | 4.3 knots |
| MAX Wind | 7.2 knots |
| MIN Temp | 8.3°C / 46.94°F |
| MAX Temp | 10.1°C / 50.18°F |
| Diepgang | 6.4 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 15.2 Knopen |
| Koers | 237.9° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of PALATINE is in North Sea with coordinates 51.63683° / 1.98364° as reported on 2026-04-01 01:00 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.2 Knopen and is heading at the port of PURFLEET. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-01 06:25 LT
The vessel PALATINE (IMO: 9376701, MMSI: 248064000) is a Ro-Ro Cargo that was built in 2009 ( 17 Jaar oud ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PALATINE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PALATINE as reported by AIS is 6.4 meters
Weather
| Temperature | 9.9°C / 49.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 231° SW |
| Pressure | 1027.7 hPa |
| Humidity | 90.7 % |
| Cloud Coverage | 53 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 07:22 | 2026-03-31 20:51 | 13 h | |
| 2026-03-29 07:43 | 2026-03-30 18:08 | 1 d | |
| 2026-03-28 07:28 | 2026-03-28 17:59 | 10 h | |
| 2026-03-27 07:39 | 2026-03-27 18:13 | 10 h | |
| 2026-03-26 07:21 | 2026-03-26 20:58 | 13 h | |
| 2026-03-25 08:56 | 2026-03-25 18:11 | 9 h | |
| 2026-03-24 07:13 | 2026-03-24 21:04 | 13 h | |
| 2026-03-23 07:40 | 2026-03-23 18:07 | 10 h | |
| 2026-03-21 09:56 | 2026-03-22 17:49 | 1 d | |
| 2026-03-20 07:51 | 2026-03-20 18:14 | 10 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:08 | 2026-03-31 07:22 | 161.11 nm | |||
| 2026-03-28 17:59 | 2026-03-29 07:43 | 165.26 nm | |||
| 2026-03-27 18:13 | 2026-03-28 07:28 | 161.46 nm | |||
| 2026-03-26 20:58 | 2026-03-27 07:39 | 164.39 nm | |||
| 2026-03-25 18:11 | 2026-03-26 07:21 | 161.53 nm | |||
| 2026-03-24 21:04 | 2026-03-25 08:56 | 164.83 nm | |||
| 2026-03-23 18:07 | 2026-03-24 07:13 | 162.09 nm | |||
| 2026-03-22 17:49 | 2026-03-23 07:40 | 165.51 nm | |||
| 2026-03-20 18:14 | 2026-03-21 09:56 | 161.35 nm | |||
| 2026-03-19 20:59 | 2026-03-20 07:51 | 164.19 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 23:10 | Wijzig zee gebeid | United Kingdom part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
51.92871 / 2.58311
North Sea
|
Snelheid: 15.8 kn Koers: 231.9° |
| 2026-03-31 18:51 | Vertrekhaven |
|
51.90619 / 4.22599
NLRTM<=>GBPFT
|
Snelheid: 6.2 kn Koers: 346° |
| 2026-03-31 18:49 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.90252 / 4.22727
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: 5.2 kn Koers: 350° |
| 2026-03-31 18:46 | Start beweging |
51.89923 / 4.22811
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: 3.4 kn Koers: 350° |
|
| 2026-03-31 09:38 | Status Changed | Moored Default |
51.89796 / 4.23166
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-31 09:35 | Status Changed | Default Moored |
51.89797 / 4.23166
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: Koers: 322° |
| 2026-03-31 05:43 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.89795 / 4.23165
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: Koers: 322° |
| 2026-03-31 05:23 | Stop beweging |
51.89781 / 4.23044
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 277° |
|
| 2026-03-31 05:22 | Aankomsthaven |
|
51.89783 / 4.23043
[NL] ROZENBURG
|
Snelheid: 0.6 kn Koers: 273° |
| 2026-03-31 00:17 | Wijzig zee gebeid | Dutch part of the North Sea Belgian part of the North Sea |
51.83517 / 2.59924
North Sea
|
Snelheid: 14.4 kn Koers: 90.3° |