CAAN
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 44 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 5.04 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8 Узлы |
| MAX Speed | 8.1 Узлы |
| AVG Wind | 17 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 9°C / 48.2°F |
| MAX Temp | 9.3°C / 48.74°F |
| Осадка | 2.5 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 6.7 Узлы |
| Курс | 63.2° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of CAAN is in North Sea with coordinates 51.81953° / 4.89379° as reported on 2026-03-30 13:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.7 Узлы
The vessel CAAN (MMSI: 244740590) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CAAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CAAN as reported by AIS is 2.5 meters
Weather
| Temperature | 9°C / 48.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 320° NW |
| Pressure | 1018.5 hPa |
| Humidity | 68.8 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 14:26 | 2026-03-30 14:51 | 24 m | |
| 2026-03-30 11:57 | 2026-03-30 12:14 | 17 m | |
| 2026-03-27 14:17 | 2026-03-30 06:22 | 2 d | |
| 2026-03-27 08:12 | 2026-03-27 09:08 | 56 m | |
| 2026-03-26 18:21 | 2026-03-27 06:55 | 12 h | |
| 2026-03-26 11:00 | 2026-03-26 13:50 | 2 h | |
| 2026-03-25 18:37 | 2026-03-26 09:49 | 15 h | |
| 2026-03-24 16:01 | 2026-03-24 17:33 | 1 h | |
| 2026-03-23 11:28 | 2026-03-23 15:15 | 3 h | |
| 2026-03-23 08:58 | 2026-03-23 09:51 | 52 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 86 | ||
| 64 | ||
| 61 | ||
| 52 | ||
| 36 | ||
| 33 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 12:14 | 2026-03-30 14:26 | 15.52 морская миля | |||
| 2026-03-30 06:22 | 2026-03-30 11:57 | 12.68 морская миля | |||
| 2026-03-27 09:08 | 2026-03-27 14:17 | 6.96 морская миля | |||
| 2026-03-27 06:55 | 2026-03-27 08:12 | 5.21 морская миля | |||
| 2026-03-26 13:50 | 2026-03-26 18:21 | 34.13 морская миля | |||
| 2026-03-26 09:49 | 2026-03-26 11:00 | 5.17 морская миля | |||
| 2026-03-24 17:33 | 2026-03-25 18:37 | 49.57 морская миля | |||
| 2026-03-23 15:15 | 2026-03-24 16:01 | 48.20 морская миля | |||
| 2026-03-23 09:51 | 2026-03-23 11:28 | 6.63 морская миля | |||
| 2026-03-23 06:38 | 2026-03-23 08:58 | 18.31 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 12:51 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.82155 / 4.74161
ROTTERDAM EO
|
Скорость: 8 kn Курс: 88.5° |
| 2026-03-30 12:32 | Начало движения |
51.81988 / 4.67474
[NL] DORDRECHT
|
Скорость: 5.5 kn Курс: 93.2° |
|
| 2026-03-30 12:27 | Окончание движения |
51.81989 / 4.67155
[NL] DORDRECHT
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 511° |
|
| 2026-03-30 12:26 | Порт |
|
51.82003 / 4.67139
[NL] DORDRECHT
|
Скорость: 0.6 kn Курс: 511° |
| 2026-03-30 10:14 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.98983 / 4.67885
ROTTERDAM EO
|
Скорость: 6.4 kn Курс: 213.4° |
| 2026-03-30 10:06 | Начало движения |
51.99996 / 4.69341
[NL] GOUDA
|
Скорость: 4.2 kn Курс: 199.7° |
|
| 2026-03-30 09:57 | Окончание движения |
52.00179 / 4.69415
[NL] GOUDA
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 511° |
|
| 2026-03-30 09:57 | Порт |
|
52.00182 / 4.69419
[NL] GOUDA
|
Скорость: 3.1 kn Курс: 185.5° |
| 2026-03-30 09:26 | Статус изменился | Under way using engine Default |
52.03746 / 4.65857
ROTTERDAM EO
|
Скорость: 4 kn Курс: -1° |
| 2026-03-30 09:05 | Статус изменился | Default Under way using engine |
52.06667 / 4.65833
ROTTERDAM EO
|
Скорость: 3.5 kn Курс: 187.8° |