BULGIA
Other Type
Current Trip
| Trip Time | 22 h, 6 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 8.62 морская миля |
| AVG Speed | 4 Узлы |
| MAX Speed | 5.4 Узлы |
| Осадка | 0.2 м |
| AVG Wind | 12.2 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 4.2°C / 39.56°F |
| MAX Temp | 8.4°C / 47.12°F |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | |
| Курс | --- |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of BULGIA is in North Sea with coordinates 52.62750° / 4.75663° as reported on 2026-03-29 10:18 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы and is currently inside the port of ALKMAAR.
The vessel BULGIA (MMSI: 244110047) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BULGIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of BULGIA as reported by AIS is 0.2 meters
Weather
| Temperature | 8°C / 46.4°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 247° WSW |
| Pressure | 1027.4 hPa |
| Humidity | 65.5 % |
| Cloud Coverage | 53 % |
Featured Company
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 10:18 | Вне покрытия |
52.62750 / 4.75663
North Sea
[NL] ALKMAAR
|
Скорость: Курс: 0° |
|
| 2026-03-29 09:45 | Окончание движения |
52.62751 / 4.75664
[NL] ALKMAAR
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
|
| 2026-03-29 09:45 | Порт |
|
52.62751 / 4.75664
[NL] ALKMAAR
|
Скорость: 0.8 kn Курс: 511° |
| 2026-03-29 09:02 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
52.58942 / 4.75513
ALKMAAR
|
Скорость: 3.8 kn Курс: 18.6° |
| 2026-03-29 08:43 | Начало движения | --- |
52.57020 / 4.74637
ALKMAAR
|
Скорость: 3.8 kn Курс: 28.2° |
| 2026-03-29 06:33 | Статус изменился | Moored Under way sailing |
52.56835 / 4.74547
ALKMAAR
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-29 06:33 | Статус изменился | Under way sailing At anchor |
52.56835 / 4.74547
ALKMAAR
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-29 06:32 | Статус изменился | At anchor Moored |
52.56835 / 4.74547
ALKMAAR
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-28 13:23 | Статус изменился | Moored Under way sailing |
52.56835 / 4.74543
ALKMAAR
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-28 13:22 | Статус изменился | Under way sailing Under way using engine |
52.56835 / 4.74543
ALKMAAR
|
Скорость: Курс: 511° |