USICHEM
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 788.82 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.4 Узлы |
| MAX Speed | 15.9 Узлы |
| AVG Wind | 10.2 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 7.9°C / 46.22°F |
| MAX Temp | 12.2°C / 53.96°F |
| Осадка | 5.2 м |
| Позиция Получена | 3 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 12.5 Узлы |
| Курс | 208.1° |
| Район | North Atlantic Ocean |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 3 m тому назад |
Info
Information
The current position of USICHEM is in North Atlantic Ocean with coordinates 43.46981° / -10.07978° as reported on 2026-04-03 01:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.5 Узлы
The vessel USICHEM (IMO: 9344344, MMSI: 215993000) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2005 ( 21 лет ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of USICHEM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of USICHEM as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 12.1°C / 53.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 359° N |
| Pressure | 1026.5 hPa |
| Humidity | 81.7 % |
| Cloud Coverage | 60 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:23 | 2026-03-31 10:19 | 55 m | |
| 2026-03-28 15:29 | 2026-03-31 07:39 | 2 d | |
| 2026-03-24 09:29 | 2026-03-26 12:33 | 2 d | |
| 2026-03-06 13:06 | 2026-03-06 14:20 | 1 h | |
| 2026-03-01 07:40 | 2026-03-04 15:31 | 3 d | |
| 2026-02-15 13:37 | 2026-02-17 06:40 | 1 d | |
| 2026-02-06 19:09 | 2026-02-07 18:33 | 23 h | |
| 2026-02-01 20:49 | 2026-02-03 11:53 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 07:39 | 2026-03-31 09:23 | 10.11 морская миля | |||
| 2026-03-26 12:33 | 2026-03-28 15:29 | 168.40 морская миля | |||
| 2026-03-06 14:20 | 2026-03-24 09:29 | 3648.88 морская миля | |||
| 2026-03-04 15:31 | 2026-03-06 13:06 | 418.61 морская миля | |||
| 2026-02-17 06:40 | 2026-03-01 07:40 | 887.09 морская миля | |||
| 2026-02-07 18:33 | 2026-02-15 13:37 | 1772.77 морская миля | |||
| 2026-02-03 11:53 | 2026-02-06 19:09 | 529.42 морская миля | |||
| 2026-01-24 12:13 | 2026-02-01 20:49 | 1154.75 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 00:49 | Статус изменился | Under way using engine Default |
43.53119 / -10.03617
GRKLM>ROSUL
|
Скорость: 12.5 kn Курс: 207° |
| 2026-04-03 00:42 | Статус изменился | Default Under way using engine |
43.55196 / -10.02094
GRKLM>ROSUL
|
Скорость: 12.1 kn Курс: 206.4° |
| 2026-04-03 00:37 | Статус изменился | Under way using engine Default |
43.56832 / -10.00947
GRKLM>ROSUL
|
Скорость: 12.3 kn Курс: 208° |
| 2026-04-03 00:34 | В покрытии |
43.56832 / -10.00947
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 12.1 kn Курс: 206.4° |
|
| 2026-04-02 23:19 | Статус изменился | Default Under way using engine |
43.80493 / -9.83498
GRKLM>ROSUL
|
Скорость: 12.3 kn Курс: 207.8° |
| 2026-04-02 23:12 | Изменение морского района | Spanish part of the North Atlantic Ocean French part of the Celtic Sea |
43.82756 / -9.81743
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 12.3 kn Курс: 207.8° |
| 2026-04-02 23:12 | Статус изменился | Under way using engine Default |
43.82756 / -9.81743
GRKLM>ROSUL
|
Скорость: 13 kn Курс: 206° |
| 2026-04-02 23:12 | Вне покрытия |
43.82756 / -9.81743
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 12.3 kn Курс: 207.8° |
|
| 2026-04-02 23:01 | В покрытии |
43.82756 / -9.81743
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 12.3 kn Курс: 207.8° |
|
| 2026-04-01 16:23 | Вне покрытия |
49.18141 / -5.06730
Celtic Sea
|
Скорость: 10.3 kn Курс: 236.9° |