USICHEM
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 684.00 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.3 Knopen |
| MAX Speed | 15.9 Knopen |
| AVG Wind | 10.7 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 7.9°C / 46.22°F |
| MAX Temp | 11.8°C / 53.24°F |
| Diepgang | 5.2 M |
| Positie ontvangen | 1 d geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 10.3 Knopen |
| Koers | 236.9° |
| Gebied | Celtic Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 d geleden |
Info
Information
The current position of USICHEM is in Celtic Sea with coordinates 49.18141° / -5.06730° as reported on 2026-04-01 16:23 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.3 Knopen
The vessel USICHEM (IMO: 9344344, MMSI: 215993000) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2005 ( 21 Jaar oud ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of USICHEM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of USICHEM as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 11.8°C / 53.24°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 330° NNW |
| Pressure | 1026.7 hPa |
| Humidity | 79.5 % |
| Cloud Coverage | 94 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:23 | 2026-03-31 10:19 | 55 m | |
| 2026-03-28 15:29 | 2026-03-31 07:39 | 2 d | |
| 2026-03-24 09:29 | 2026-03-26 12:33 | 2 d | |
| 2026-03-06 13:06 | 2026-03-06 14:20 | 1 h | |
| 2026-03-01 07:40 | 2026-03-04 15:31 | 3 d | |
| 2026-02-15 13:37 | 2026-02-17 06:40 | 1 d | |
| 2026-02-06 19:09 | 2026-02-07 18:33 | 23 h | |
| 2026-02-01 20:49 | 2026-02-03 11:53 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 07:39 | 2026-03-31 09:23 | 10.11 nm | |||
| 2026-03-26 12:33 | 2026-03-28 15:29 | 168.40 nm | |||
| 2026-03-06 14:20 | 2026-03-24 09:29 | 3648.88 nm | |||
| 2026-03-04 15:31 | 2026-03-06 13:06 | 418.61 nm | |||
| 2026-02-17 06:40 | 2026-03-01 07:40 | 887.09 nm | |||
| 2026-02-07 18:33 | 2026-02-15 13:37 | 1772.77 nm | |||
| 2026-02-03 11:53 | 2026-02-06 19:09 | 529.42 nm | |||
| 2026-01-24 12:13 | 2026-02-01 20:49 | 1154.75 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 16:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.18090 / -5.06864
GRKLM>ROSUL
|
Snelheid: 10.3 kn Koers: 236.9° |
| 2026-04-01 16:23 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.18141 / -5.06730
GRKLM>ROSUL
|
Snelheid: 9.8 kn Koers: 240° |
| 2026-04-01 16:23 | Buitenbereik |
49.18141 / -5.06730
Celtic Sea
|
Snelheid: 10.3 kn Koers: 236.9° |
|
| 2026-04-01 16:23 | Wijzig zee gebeid | French part of the Celtic Sea United Kingdom part of the English Channel |
49.18141 / -5.06730
Celtic Sea
|
Snelheid: 10.3 kn Koers: 236.9° |
| 2026-04-01 16:11 | Binnenbereik |
49.18141 / -5.06730
Celtic Sea
|
Snelheid: 10.3 kn Koers: 236.9° |
|
| 2026-04-01 08:44 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.96631 / -3.04546
GRKLM>ROSUL
|
Snelheid: 11.1 kn Koers: 252.3° |
| 2026-04-01 08:43 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.96682 / -3.04370
GRKLM>ROSUL
|
Snelheid: 10.9 kn Koers: 255° |
| 2026-04-01 08:43 | Buitenbereik |
49.96682 / -3.04370
English Channel
|
Snelheid: 11.1 kn Koers: 252.3° |
|
| 2026-04-01 08:43 | Wijzig zee gebeid | United Kingdom part of the English Channel Guernsey part of the English Channel |
49.96682 / -3.04370
English Channel
|
Snelheid: 11.1 kn Koers: 252.3° |
| 2026-04-01 08:32 | Binnenbereik |
49.96682 / -3.04370
English Channel
|
Snelheid: 11.1 kn Koers: 252.3° |