NOVUM
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 18.10 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.2 Knopen |
| MAX Speed | 6.2 Knopen |
| AVG Wind | 16.4 knots |
| MAX Wind | 26.3 knots |
| MIN Temp | 6.4°C / 43.52°F |
| MAX Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| Diepgang | 3 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of NOVUM is in North Sea with coordinates 52.92047° / 4.79309° as reported on 2026-03-30 09:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel NOVUM (MMSI: 244670589) is a Tanker It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NOVUM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NOVUM as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 6.8°C / 44.24°F |
|---|---|
| Wind Speed | 23 knots |
| Direction | 309° NW |
| Pressure | 1016 hPa |
| Humidity | 78.7 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 15:10 | 2026-03-28 15:19 | 9 m | |
| 2026-03-28 11:41 | 2026-03-28 12:51 | 1 h | |
| 2026-03-28 09:48 | 2026-03-28 11:15 | 1 h | |
| 2026-03-27 22:24 | 2026-03-28 06:53 | 8 h | |
| 2026-03-27 03:09 | 2026-03-27 18:55 | 15 h | |
| 2026-03-24 16:59 | 2026-03-24 18:10 | 1 h | |
| 2026-03-24 13:09 | 2026-03-24 15:36 | 2 h | |
| 2026-03-24 08:40 | 2026-03-24 11:46 | 3 h | |
| 2026-03-17 12:21 | 2026-03-17 14:47 | 2 h | |
| 2026-03-16 22:18 | 2026-03-17 07:48 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 41 | ||
| 22 | ||
| 20 | ||
| 19 | ||
| 19 | ||
| 19 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 12:51 | 2026-03-28 15:10 | 11.55 nm | |||
| 2026-03-28 11:15 | 2026-03-28 11:41 | 2.15 nm | |||
| 2026-03-28 06:53 | 2026-03-28 09:48 | 23.03 nm | |||
| 2026-03-27 18:55 | 2026-03-27 22:24 | 33.25 nm | |||
| 2026-03-24 18:10 | 2026-03-27 03:09 | 84.47 nm | |||
| 2026-03-24 15:36 | 2026-03-24 16:59 | 10.80 nm | |||
| 2026-03-24 11:46 | 2026-03-24 13:09 | 9.14 nm | |||
| 2026-03-17 14:47 | 2026-03-24 08:40 | 155.46 nm | |||
| 2026-03-17 07:48 | 2026-03-17 12:21 | 21.27 nm | |||
| 2026-03-16 11:58 | 2026-03-16 22:18 | 54.05 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 07:57 | Status Changed | Moored Default |
52.92045 / 4.79306
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-30 07:51 | Status Changed | Default Moored |
52.92044 / 4.79305
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 07:45 | Status Changed | Moored Default |
52.92043 / 4.79305
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-30 07:39 | Status Changed | Default Moored |
52.92050 / 4.79304
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 07:30 | Status Changed | Moored Default |
52.92053 / 4.79297
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-30 07:24 | Status Changed | Default Moored |
52.92046 / 4.79303
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 07:18 | Status Changed | Moored Default |
52.92047 / 4.79300
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-30 07:15 | Status Changed | Default Moored |
52.92046 / 4.79300
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 07:09 | Status Changed | Moored Default |
52.92048 / 4.79294
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-30 07:03 | Status Changed | Default Moored |
52.92045 / 4.79299
UERDINGEN LANXESS
|
Snelheid: Koers: 511° |