TJERCK HIDDES
Search and Rescue vessel
Current Trip
| Trip Time | 1 h, 13 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 7.42 nm |
| AVG Speed | 5.9 Knopen |
| MAX Speed | 8.4 Knopen |
| Diepgang | --- |
| AVG Wind | 23.7 knots |
| MAX Wind | 24 knots |
| MIN Temp | 8.9°C / 48.02°F |
| MAX Temp | 9°C / 48.2°F |
| Positie ontvangen | 3 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 3 m geleden |
Info
Information
The current position of TJERCK HIDDES is in North Sea with coordinates 52.95798° / 4.76878° as reported on 2026-03-30 18:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen and is currently inside the port of DEN HELDER.
The vessel TJERCK HIDDES (MMSI: 244030161) is a Search and Rescue vessel It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of TJERCK HIDDES is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.1°C / 44.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 19 knots |
| Direction | 333° NNW |
| Pressure | 1021.2 hPa |
| Humidity | 75.8 % |
| Cloud Coverage | 16 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-24 11:55 | |||
| 2026-03-17 15:00 | 2026-03-24 10:42 | 6 d | |
| 2026-03-17 13:30 | |||
| 2026-02-09 19:30 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 10:42 | 2026-03-24 11:55 | 7.42 nm | |||
| 2026-03-17 13:30 | 2026-03-17 15:00 | 9.27 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 09:35 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.95799 / 4.76880
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 09:00 | Stop beweging |
52.95799 / 4.76885
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
|
| 2026-03-30 08:44 | Start beweging |
52.94704 / 4.78735
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: 3.3 kn Koers: 206.3° |
|
| 2026-03-30 08:10 | Stop beweging |
52.94894 / 4.78870
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
|
| 2026-03-30 07:58 | Start beweging |
52.96065 / 4.77993
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: 4.9 kn Koers: 252.1° |
|
| 2026-03-30 07:45 | Status Changed | Under way using engine Moored |
52.96207 / 4.78221
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 07:33 | Binnenbereik |
52.96209 / 4.78217
North Sea
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: Koers: 511° |
|
| 2026-03-26 10:27 | Buitenbereik |
52.96210 / 4.78216
North Sea
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 511° |
|
| 2026-03-24 11:13 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.96208 / 4.78221
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-24 10:55 | Stop beweging |
52.96207 / 4.78238
[NL] DEN HELDER
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |