WENRO
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 13 h, 51 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 22.07 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.7 Knopen |
| MAX Speed | 5.7 Knopen |
| AVG Wind | 5 knots |
| MAX Wind | 8.7 knots |
| MIN Temp | 4°C / 39.2°F |
| MAX Temp | 9.5°C / 49.1°F |
| Diepgang | 8.1 M |
| Positie ontvangen | 8 h, 7 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 3.4 Knopen |
| Koers | 264° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 8 h, 7 m geleden |
Info
Information
The current position of WENRO is in North Sea with coordinates 50.79400° / 3.50504° as reported on 2026-03-31 09:57 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.4 Knopen
The vessel WENRO (MMSI: 205389990) is a Not available It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of WENRO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of WENRO as reported by AIS is 8.1 meters
Weather
| Temperature | 8.7°C / 47.66°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 300° WNW |
| Pressure | 1028.8 hPa |
| Humidity | 76.2 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 20:49 | 2026-03-31 06:13 | 9 h | |
| 2026-03-25 18:13 | 2026-03-30 16:25 | 4 d | |
| 2026-03-12 16:26 | 2026-03-13 10:20 | 17 h | |
| 2026-03-10 17:23 | 2026-03-11 08:02 | 14 h | |
| 2026-03-10 14:05 | 2026-03-10 16:22 | 2 h | |
| 2026-03-05 13:26 | 2026-03-10 11:39 | 4 d | |
| 2026-03-02 14:24 | 2026-03-05 11:14 | 2 d | |
| 2026-02-24 23:38 | 2026-03-02 13:20 | 5 d | |
| 2026-02-19 13:39 | 2026-02-24 20:14 | 5 d | |
| 2026-02-18 20:00 | 2026-02-19 08:38 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 40 | ||
| 24 | ||
| 21 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 16:25 | 2026-03-30 20:49 | 32.15 nm | |||
| 2026-03-13 10:20 | 2026-03-25 18:13 | 169.11 nm | |||
| 2026-03-11 08:02 | 2026-03-12 16:26 | 17.39 nm | |||
| 2026-03-10 16:22 | 2026-03-10 17:23 | 7.18 nm | |||
| 2026-03-10 11:39 | 2026-03-10 14:05 | 19.58 nm | |||
| 2026-03-05 11:14 | 2026-03-05 13:26 | 23.26 nm | |||
| 2026-03-02 13:20 | 2026-03-02 14:24 | 5.68 nm | |||
| 2026-02-24 20:14 | 2026-02-24 23:38 | 19.44 nm | |||
| 2026-02-19 08:38 | 2026-02-19 13:39 | 25.34 nm | |||
| 2026-02-18 19:35 | 2026-02-18 20:00 | 1.98 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:57 | Buitenbereik |
50.79400 / 3.50504
North Sea
|
Snelheid: 3.4 kn Koers: 268.7° |
|
| 2026-03-31 08:43 | Start beweging | --- |
50.84815 / 3.61604
ASIADOK
|
Snelheid: 3.9 kn Koers: 220° |
| 2026-03-31 08:36 | Stop beweging | --- |
50.85072 / 3.61910
ASIADOK
|
Snelheid: Koers: 219° |
| 2026-03-31 07:07 | Start beweging | --- |
50.91600 / 3.66860
ASIADOK
|
Snelheid: 3.2 kn Koers: 127° |
| 2026-03-31 06:49 | Status Changed | Under way using engine Moored |
50.91828 / 3.66347
ASIADOK
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 126° |
| 2026-03-31 06:41 | Status Changed | Moored Under way using engine |
50.91869 / 3.66287
ASIADOK
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 137° |
| 2026-03-31 06:24 | Stop beweging | --- |
50.91934 / 3.66144
ASIADOK
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 136° |
| 2026-03-31 04:13 | Vertrekhaven |
|
51.03450 / 3.68600
ASIADOK
|
Snelheid: 5.4 kn Koers: 135° |
| 2026-03-31 03:29 | Start beweging |
51.08817 / 3.66260
[BE] GENT
|
Snelheid: 3.1 kn Koers: 245° |
|
| 2026-03-31 03:11 | Stop beweging |
51.08965 / 3.66924
[BE] GENT
|
Snelheid: Koers: 254° |