MAERSK RIO BLANCO
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1825.89 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 14.1 Knots |
| MAX Speed | 18 Knots |
| AVG Wind | 3.8 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 27.4°C / 81.32°F |
| MAX Temp | 29.8°C / 85.64°F |
| Draught | 11.2 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9 Knots |
| Course | 78.5° |
| Area | Singapore Strait |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of MAERSK RIO BLANCO is in Singapore Strait with coordinates 1.28645° / 104.32100° as reported on 2026-04-07 06:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9 Knots
The vessel MAERSK RIO BLANCO (IMO: 9348089, MMSI: 563050200) is a Container Ship that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MAERSK RIO BLANCO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MAERSK RIO BLANCO as reported by AIS is 11.2 meters
Weather
| Temperature | 28.3°C / 82.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 134° SE |
| Pressure | 1010.7 hPa |
| Humidity | 61.8 % |
| Cloud Coverage | 12 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-06 03:02 | 2026-04-07 03:23 | 1 d | |
| 2026-04-04 03:01 | 2026-04-05 15:32 | 1 d | |
| 2026-03-15 16:16 | 2026-03-16 23:49 | 1 d | |
| 2026-03-13 20:00 | 2026-03-15 00:07 | 1 d | |
| 2026-03-07 03:36 | 2026-03-08 16:26 | 1 d | |
| 2026-02-28 02:09 | 2026-03-01 16:58 | 1 d | |
| 2026-02-14 22:23 | 2026-02-15 19:27 | 21 h | |
| 2026-02-13 05:35 | 2026-02-14 20:45 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 8 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-05 23:32 | 2026-04-06 11:02 | 129.46 nm | |||
| 2026-03-17 12:49 | 2026-04-04 11:01 | 5282.22 nm | |||
| 2026-03-15 13:07 | 2026-03-16 05:16 | 205.41 nm | |||
| 2026-03-09 05:26 | 2026-03-14 09:00 | 626.75 nm | |||
| 2026-03-02 03:58 | 2026-03-07 16:36 | 1401.75 nm | |||
| 2026-02-16 03:27 | 2026-02-28 13:09 | 4246.81 nm | |||
| 2026-02-15 04:45 | 2026-02-15 06:23 | 7.01 nm | |||
| 2026-01-28 10:19 | 2026-02-13 13:35 | 5213.73 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-07 06:28 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.29472 / 104.34058
AUTOR
|
Speed: 9 kn Course: 78.5° |
| 2026-04-07 06:20 | OUT of Coverage |
1.28645 / 104.32100
Singapore Strait
AUTOR
|
Speed: 9 kn Course: 78.5° |
|
| 2026-04-07 06:18 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.28545 / 104.31610
AUTOR
|
Speed: 9.3 kn Course: 77° |
| 2026-04-07 06:16 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.28422 / 104.31072
AUTOR
|
Speed: 10.6 kn Course: 73.5° |
| 2026-04-07 05:55 | Change Sea Area | Malaysian part of the Singapore Strait Indonesian part of the Singapore Strait |
1.26355 / 104.23962
Singapore Strait
AUTOR
|
Speed: 15.7 kn Course: 73.2° |
| 2026-04-07 04:13 | Change Sea Area | Indonesian part of the Singapore Strait Singaporean part of the Singapore Strait |
1.18755 / 103.84255
Singapore Strait
AUTOR
|
Speed: 9.8 kn Course: 78.1° |
| 2026-04-07 03:23 | PORT DEPARTURE |
|
1.26050 / 103.77212
AUTOR
|
Speed: 6.2 kn Course: 187° |
| 2026-04-07 03:14 | START Moving |
1.27243 / 103.77747
[SG] SINGAPORE
|
Speed: 3.1 kn Course: 205° |
|
| 2026-04-07 01:52 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.27628 / 103.77577
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 30° |
| 2026-04-07 01:46 | Status Changed | Default Moored |
1.27630 / 103.77576
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 30° |