MAERSK KANSAS
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | 3 days |
| Distance Travelled | 766.37 nm |
| Remaining Distance | 984.83 nm |
| AVG Speed | 13.1 Knots |
| MAX Speed | 16.9 Knots |
| AVG Wind | 18.9 knots |
| MAX Wind | 29.8 knots |
| MIN Temp | 14.5°C / 58.1°F |
| MAX Temp | 31.1°C / 87.98°F |
| Draught | 11.2 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.3 Knots |
| Course | 181.9° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of MAERSK KANSAS is in North Atlantic Ocean with coordinates 26.51801° / -79.94475° as reported on 2026-05-13 22:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.3 Knots and is heading at the port of HOUSTON. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-17 14:38 LT
The vessel MAERSK KANSAS (IMO: 9311701, MMSI: 368053000) is a Container Ship that was built in 2007 ( 19 years old ). It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MAERSK KANSAS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MAERSK KANSAS as reported by AIS is 11.2 meters
Weather
| Temperature | 31.3°C / 88.34°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 227° SW |
| Pressure | 1008.7 hPa |
| Humidity | 52.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 07:10 | 2026-05-11 11:25 | 1 d | |
| 2026-04-28 07:55 | 2026-04-29 18:19 | 1 d | |
| 2026-04-26 09:02 | 2026-04-27 09:26 | 1 d | |
| 2026-04-23 22:54 | 2026-04-25 12:09 | 1 d | |
| 2026-04-09 08:12 | 2026-04-10 02:45 | 18 h | |
| 2026-04-01 16:07 | 2026-04-03 22:09 | 2 d | |
| 2026-03-26 09:28 | 2026-03-26 23:31 | 14 h | |
| 2026-03-13 09:28 | 2026-03-14 07:45 | 22 h | |
| 2026-03-10 18:50 | 2026-03-11 20:24 | 1 d | |
| 2026-03-05 11:44 | 2026-03-06 21:39 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 16 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 8 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 20:19 | 2026-05-10 03:10 | 3939.82 nm | |||
| 2026-04-27 11:26 | 2026-04-28 09:55 | 275.42 nm | |||
| 2026-04-25 14:09 | 2026-04-26 11:02 | 120.87 nm | |||
| 2026-04-09 22:45 | 2026-04-24 00:54 | 3622.58 nm | |||
| 2026-04-03 17:09 | 2026-04-09 04:12 | 1757.30 nm | |||
| 2026-03-26 19:31 | 2026-04-01 11:07 | 1774.75 nm | |||
| 2026-03-14 08:45 | 2026-03-26 05:28 | 3642.90 nm | |||
| 2026-03-11 21:24 | 2026-03-13 10:28 | 289.12 nm | |||
| 2026-03-06 22:39 | 2026-03-10 19:50 | 442.96 nm | |||
| 2026-02-20 02:35 | 2026-03-05 12:44 | 4150.87 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 21:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
26.53433 / -79.94387
US HOU
|
Speed: 10.2 kn Course: 183° |
| 2026-05-13 21:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
26.58528 / -79.94035
US HOU
|
Speed: 10.3 kn Course: 184.5° |
| 2026-05-13 21:25 | Status Changed | Under way using engine Default |
26.61939 / -79.93672
US HOU
|
Speed: 10.3 kn Course: 184° |
| 2026-05-13 21:21 | Status Changed | Default Under way using engine |
26.63085 / -79.93556
US HOU
|
Speed: 10.1 kn Course: 187.4° |
| 2026-05-13 21:15 | Status Changed | Under way using engine Default |
26.64886 / -79.93386
US HOU
|
Speed: 10.1 kn Course: 184° |
| 2026-05-13 21:09 | Status Changed | Default Under way using engine |
26.66530 / -79.93230
US HOU
|
Speed: 9.9 kn Course: 184.7° |
| 2026-05-13 20:22 | Status Changed | Under way using engine Default |
26.79668 / -79.92779
US HOU
|
Speed: 10.5 kn Course: 167° |
| 2026-05-13 20:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
26.80956 / -79.93047
US HOU
|
Speed: 10.3 kn Course: 176.1° |
| 2026-05-13 19:03 | Status Changed | Under way using engine Default |
27.06597 / -79.93524
US HOU
|
Speed: 12.9 kn Course: 181° |
| 2026-05-13 18:49 | IN Coverage |
27.05993 / -79.93515
North Atlantic Ocean
US HOU
|
Speed: 12.9 kn Course: 179.1° |