LOWLANDS CORSO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1349.06 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 16.2 Knots |
| MAX Speed | 16.2 Knots |
| AVG Wind | 10.1 knots |
| MAX Wind | 24 knots |
| MIN Temp | 21.6°C / 70.88°F |
| MAX Temp | 30.6°C / 87.08°F |
| Draught | 10.6 m |
| Position Received | 11 h, 16 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.9 Knots |
| Course | 336° |
| Area | Persian Gulf |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 11 h, 16 m ago |
Info
Information
The current position of LOWLANDS CORSO is in Persian Gulf with coordinates 25.42241° / 55.09290° as reported on 2026-05-19 13:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.9 Knots
The vessel LOWLANDS CORSO (IMO: 9959450, MMSI: 352002957) is a Cargo It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LOWLANDS CORSO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LOWLANDS CORSO as reported by AIS is 10.6 meters
Weather
| Temperature | 28.4°C / 83.12°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 263° W |
| Pressure | 1003 hPa |
| Humidity | 72.2 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-17 04:43 | 2026-03-17 06:05 | 1 h | |
| 2026-03-17 00:50 | 2026-03-17 04:24 | 3 h | |
| 2026-03-16 23:18 | 2026-03-17 00:28 | 1 h | |
| 2026-03-16 22:19 | 2026-03-16 22:26 | 6 m | |
| 2026-03-16 21:18 | 2026-03-16 21:45 | 26 m | |
| 2026-03-16 20:28 | 2026-03-16 20:43 | 14 m | |
| 2026-03-16 19:27 | 2026-03-16 19:54 | 27 m | |
| 2026-03-16 18:56 | 2026-03-16 19:16 | 19 m | |
| 2026-03-16 16:42 | 2026-03-16 18:20 | 1 h | |
| 2026-03-16 16:36 | 2026-03-16 16:39 | 3 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 40 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 08:24 | 2026-03-17 08:43 | 4.41 nm | |||
| 2026-03-17 04:28 | 2026-03-17 04:50 | 2.09 nm | |||
| 2026-03-17 02:26 | 2026-03-17 03:18 | 94.61 nm | |||
| 2026-03-17 01:45 | 2026-03-17 02:19 | 56.80 nm | |||
| 2026-03-17 00:43 | 2026-03-17 01:18 | 61.17 nm | |||
| 2026-03-16 23:54 | 2026-03-17 00:28 | 57.89 nm | |||
| 2026-03-16 23:16 | 2026-03-16 23:27 | 3.17 nm | |||
| 2026-03-16 22:20 | 2026-03-16 22:56 | 53.68 nm | |||
| 2026-03-16 20:39 | 2026-03-16 20:42 | 2.55 nm | |||
| 2026-03-16 19:52 | 2026-03-16 20:36 | 26.90 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 13:37 | OUT of Coverage |
25.42241 / 55.09290
Persian Gulf
|
Speed: 0.9 kn Course: 308.8° |
|
| 2026-05-19 13:33 | IN Coverage |
25.42277 / 55.09461
Persian Gulf
|
Speed: 2.7 kn Course: 300.4° |
|
| 2026-05-19 12:30 | OUT of Coverage |
24.98107 / 54.52221
Persian Gulf
|
Speed: 1.4 kn Course: 39.8° |
|
| 2026-05-19 12:16 | STOP Moving | --- |
24.98140 / 54.52255
AE KHL
|
Speed: 0.3 kn Course: 336° |
| 2026-05-19 12:15 | Status Changed | At anchor Default |
24.98157 / 54.52250
AE KHL
|
Speed: 1.1 kn Course: -1° |
| 2026-05-19 11:54 | Status Changed | Default At anchor |
24.98129 / 54.52238
AE KHL
|
Speed: 3.9 kn Course: 352° |
| 2026-05-19 11:49 | IN Coverage |
24.98137 / 54.52231
Persian Gulf
|
Speed: 1.1 kn Course: 100.5° |
|
| 2026-05-19 07:34 | OUT of Coverage |
24.47000 / 52.00001
Persian Gulf
|
Speed: Course: 26.1° |
|
| 2026-05-19 07:34 | Status Changed | At anchor Default |
24.47000 / 52.00001
AE KHL
|
Speed: 7.8 kn Course: 239° |
| 2026-05-19 07:34 | STOP Moving | --- |
24.47000 / 52.00001
AE KHL
|
Speed: Course: 299° |