LISBOA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1282.66 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.3 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| AVG Wind | 7.1 knots |
| MAX Wind | 21 knots |
| MIN Temp | 20.4°C / 68.72°F |
| MAX Temp | 28.4°C / 83.12°F |
| Draught | 15.7 m |
| Position Received | 7 h, 19 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.8 Knots |
| Course | 265° |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 h, 19 m ago |
Info
Information
The current position of LISBOA is in South Atlantic Ocean with coordinates -23.43062° / -43.64096° as reported on 2026-05-11 20:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.8 Knots
The vessel LISBOA (IMO: 9765158, MMSI: 248133000) is a Tanker It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LISBOA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LISBOA as reported by AIS is 15.7 meters
Weather
| Temperature | 18.6°C / 65.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 268° W |
| Pressure | 1021.1 hPa |
| Humidity | 76.2 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 02:44 | STOP Moving | --- |
-23.13988 / -44.44839
BR ADR
|
Speed: 0.2 kn Course: 196° |
| 2026-05-11 20:32 | Status Changed | Default Under way using engine |
-23.43114 / -43.65317
BR ADR
|
Speed: 7.8 kn Course: 265° |
| 2026-05-11 20:27 | Status Changed | Under way using engine Default |
-23.43062 / -43.64096
BR ADR
|
Speed: 7.8 kn Course: 271° |
| 2026-05-11 20:27 | OUT of Coverage |
-23.43062 / -43.64096
South Atlantic Ocean
|
Speed: 7.8 kn Course: 265° |
|
| 2026-05-11 20:20 | Status Changed | Default Under way using engine |
-23.42984 / -43.62378
BR ADR
|
Speed: 8.5 kn Course: 266.4° |
| 2026-05-11 20:08 | Status Changed | Under way using engine Default |
-23.42806 / -43.59306
BR ADR
|
Speed: 7.8 kn Course: 260° |
| 2026-05-11 19:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
-23.42697 / -43.56310
BR ADR
|
Speed: 8.4 kn Course: 276.2° |
| 2026-05-11 19:50 | Status Changed | Under way using engine Default |
-23.42639 / -43.54855
BR ADR
|
Speed: 8.2 kn Course: 262° |
| 2026-05-11 19:32 | Status Changed | Default Under way using engine |
-23.42394 / -43.50340
BR ADR
|
Speed: 8.5 kn Course: 275.7° |
| 2026-05-11 19:25 | Status Changed | Under way using engine Default |
-23.42348 / -43.48617
BR ADR
|
Speed: 8.1 kn Course: 262° |